Český plán pro EU: <span>blokování telefonů i webů</span>

Domácí
26. 11. 2008 07:00
České předsednictví se blíží, přípravy vrcholí.
České předsednictví se blíží, přípravy vrcholí.

České předsednictví se blíží, přípravy vrcholí.Čeští bezpečnostní experti už sepsali scénář půlročního maratonu schůzování pod vlajkou EU. Během českého předsednictví chtějí iniciovat boj proti webům extremistů či upřesnit pravidla pro vypínání mobilních sítí. 

Koncem září si vyslechli rozsudek extremisté Erik Sedláček a Libor Budík: za propagaci nenávisti k židům dostali několikaleté nepodmíněné tresty. Jenže tím to skončilo. Skutečný problém přetrval, rasistické webové stránky fungují dodnes. Extremisté totiž vědí, jak texty, v nichž popírají holocaust a haní židovské etnikum, ochránit před cenzurou. Stránky a servery si registrují ve Spojených státech, kde evropské úřady nemohou obsah webových příspěvků korigovat.

"Spojené státy mají jiný přístup ke svobodě projevu," vysvětloval opakovaně mluvčí Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Česká témata? Extrém a teror

Změnu by mohlo přinést právě české předsednictví EU. Boj proti nelegálnímu obsahu na internetu má být totiž jedno z témat, o kterém budou evropští bezpečnostní experti jednat. "Chceme přispět k tomu, aby se podařilo dojednat společnou evropskou pozici pro další postup," popisuje cíle pro TÝDEN.CZ šéf odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martin Linhart. Právě jednotný postoj Evropy by totiž byl dobrou výchozí pozicí pro jednání s Američany. "Bylo by pak snazší dohodnout s nimi postup proti webovým hostitelům."

Langerův rezort sepisuje bezpečnostní témata pro ecropská jednání.Češi však mají ještě další ambice. Se svými evropskými kolegy chtějí u jednacího stolu otevřít řadu protiteroristických témat. Například se chystají sladit postupy v případech, kdy zemi hrozí bezprostřední teroristický útok. Kvůli teroristické hrozbě mohou bezpečnostní složky sáhnout k extrémnímu řešení a zablokovat sítě mobilních operátorů. Policisté jednotlivých členských zemí se však řídí různými právními úpravami. "Uděláme přehled, jak to kde funguje, a případně se pokusíme postoje sladit," líčí plány Linhart.

Jenže bezpečnostní odborníci z řad sociálních demokratů výběr témat nepovažují za šťastný. "To jsou spíše témata pro jednání Europolu nebo policejních prezidentů sedmadvacítky," chladí nadšení úředníků předseda bezpečnostního výboru a poslanec František Bublan (ČSSD). "Předpokládal bych nosnější témata, třeba energetická bezpečnost, jenže to by si pan ministr popudil zelené."

Výpomoc z Británie

Vůbec největší úkol, který stojí před českými bezpečnostními týmy, je sepsání evropské směrnice o předávání osobních údajů pasažérů na leteckých linkách do Spojených států, takzvaná smlouva PNR. Pomoc si čeští úředníci slibují od posil ze zahraničí: na ministerstvu vnitra bude mít od letošního prosince pracovnu specialista z britského ministerstva vnitra. "Má zkušenosti se sestavováním evropských dokumentů, bude nám dávat praktické rady," slibuje si od hostujícího experta Linhart.

Na vedlejší koleji nezůstanou ani témata týkající se migrace. Vyjednavači z cizinecké policie mají na starosti dva klíčové úkoly. "Budeme pokračovat ve vývoji systému, který má odhalovat imigranty pobývající na území Schengenu nelegálně, tedy po uplynutí platnosti víza," vypočítává Miloš Mrkvica z cizinecké policie. Vedle toho budou Češi moderovat diskuzi o padělaných dokladech a zavádění biometrických prvků. Nově by třeba biometrické údaje měly figurovat už v povolení k pobytu. "Čekají nás vleklá jednání, každá země má jinou představu," dodává.

Foto: ČTK

Autor: - vas -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ