Čínský dopis Kuberovi
Cesta na Tchaj-wan se podle předsedy Senátu Vystrčila stává reálnější
19.05.2020 16:56
Pokud bude Čína diktovat České republice a Senátu, co mají dělat, cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se stává reálnější. Vystrčil to řekl novinářům po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu podle něj trvá na tom, že mise na Tchaj-wan by Česku a jeho ekonomice neprospěla. Pražský hrad zveřejnil pouze informaci, že se schůzka Zemana a Vystrčila konala.
"Moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější a reálnější. Není možné nadále snášet to, že budeme přistupovat na to, že budeme něčím lokajem," prohlásil předseda Senátu. Pokud nátlak Číny bude trvat, povede podle Vystrčila jen ke zhoršení vzájemných vztahů. "Raději bych přivítal nějakou rozumnou možnost domluvy, ale tady se zdá, že to není možné," řekl předseda Senátu novinářům.
Jako příklad pokračujícího nátlaku Vystrčil uvedl to, že čínské velvyslanectví v Praze vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek. Vystrčil také uvedl, že rada čínské ambasády telefonicky varoval před tím, aby blahopřál nové tchajwanské prezidentce ke zvolení do funkce. Prý by to nebylo dobré a poškodilo by to čínsko-české vztahy, řekl předseda Senátu. V reakci na to v úterý veřejně vyjádřil potěšení nad tím, že Tchaj-wan má demokraticky zvolenou prezidentku. "A jsem rád, že je demokratickou zemí," dodal.
Cesta na Tchaj-wan by se podle Vystrčila mohla uskutečnit, až to situace kolem šíření koronaviru umožní. Bude potřeba také zjistit, zda trvá zájem podnikatelů misi uskutečnit
Vystrčil v úterý se Zemanem na Pražském hradě jednali o tzv. čínském dopisu, ve kterém čínská ambasáda varovala před plánovanou cestou předchozího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.
Jaké události doprovázely kauzu čínského dopisu?
19. února - Server Aktuálně.cz měsíc po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) informoval o dopise, ve kterém čínská ambasáda v lednu varovala před Kuberovou plánovanou cestou na Tchaj-wan. Podle webu předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se návštěva uskuteční. Kancelář prezidenta republiky podle Aktuálně.cz podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) potvrdil, že dopis v Kuberově kanceláři byl.
25. února - Vystrčil prohlásil, že by měl prezident Miloš Zeman horní komoře vysvětlit, zda a jak na dopis reagoval. Od ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) předseda Senátu požadoval důraznou reakci na dopis, který pokládá za vměšování Číny do vnitřních záležitostí ČR. Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že nechce posílat vzkazy přes média.
- Předseda Senátu také řekl, že si chce ověřit, jak s dopisem souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Všechny tři dokumenty, které byly nalezeny v aktovce zesnulého Kubery a které byly předány i policii, dal novinářům k dispozici. Kubera dokumenty údajně dostal během novoročního oběda se Zemanem na Hradě, který se konal 14. ledna.
4. března - Sněmovní zahraniční výbor označil reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví za nedostatečnou. Výbor také oznámil, že od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu a od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v ČR.
8. března - Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v televizi řekl, že Vystrčil na chystané schůzce nejvyšších ústavních činitelů navrhne, aby ČR požádala Čínu kvůli dopisu o výměnu jejího velvyslance.
11. března - Konala se schůzka, které se kromě Vystrčila účastnili prezident Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a také ministři zahraničí Tomáš Petříček, vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Zdůraznili, že ČR i její představitelé mají právo na nezávislé rozhodování v zahraniční politice. Potvrdili i zájem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem, podle nich to nezpochybňuje politiku jedné Číny, kterou Česká republika zastává.
12. března - Předseda Senátu řekl, že pokládá za správné a potřebné dál jednat o výměně čínského velvyslance, i když s návrhem na schůzce ústavních činitelů neuspěl.
30. března - Deník N napsal, že o vypracování dokumentu ke Kuberově cestě na Tchaj-wan požádal čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Ten to v prohlášení, zveřejněném až 2. dubna, odmítl.
7. dubna - Mynář poslal předsedovi Senátu jako odpověď na otázky ohledně vzniku výhružného dopisu čínské ambasády jen svou veřejnou reakci na dřívější informace médií. Jak o týden později informoval Deník N, Vystrčil si kvůli tomu stěžoval Zemanovi. "Dovoluji si vám zdvořile sdělit, že stanovisko zaslané 7. dubna na moji adresu vaším kancléřem za naplnění mé žádosti ani při vynaložení maximální snahy a dobré vůle v žádném případě považovat nemohu," napsal Vystrčil prezidentovi.
19. dubna - Prezident Zeman se zastal Mynáře v souvislosti s kauzou dopisu od čínské ambasády. V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 dnes Zeman připomněl kancléřovo prohlášení, že informace o dopisu je lživá.
30. dubna - Mynáře kvůli jeho postoji k dopisu čínského velvyslanectví kritizoval sněmovní zahraniční výbor. Kancléř podle usnesení výboru zamlčuje důležité informace a znevažuje okolnosti tlaku na Kuberu. Mynář znovu odmítl, že by si objednal "výhružný dopis".
5. května - Starostové a nezávislí oznámili, že chtějí, aby se plénum Sněmovny zabývalo dopisem a tím, jakou roli v kauze kolem dopisu sehrála Kancelář prezidenta republiky.
11. května - Prezident v rozhovoru s ČTK řekl, že záležitost kolem dopisu je "nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků". "Tady není co vysvětlovat," uvedl také český prezident.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.