Čeští vědci podporují kolegy <span>zatčené v Indii</span>

Domácí
21. 7. 2008 19:55
Václav Pačes doufá, že se zatčení kolegové dostanou zpět domů.
Václav Pačes doufá, že se zatčení kolegové dostanou zpět domů.

Václav Pačes doufá, že se zatčení kolegové dostanou zpět domů.Čeští vědci v čele s předsedy Entomologického ústavu a Akademie věd Janem Šulou a Václavem Pačesem podporují dva své kolegy, kteří byli v červnu v Indii zatčeni za nedovolený sběr hmyzu. Tuzemští badatelé doufají v jejich osvobození. Reagovali tak na dnešní rozhodnutí soudu v Dárdžilingu, který oba muže odmítl propustit na kauci.

Podle svých vyjádření čeští vědci vkládají naději do soudního jednání, které má pokračovat ve středu.

K TÉMATU: Indický soud nepropustí české entomology na kauci

Dvaapadesátiletý Emil Kučera a jednapadesátiletý Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd byli zadrženi 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu ve svazovém státě Bangla, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Od té doby jsou ve vazbě v Dárdžilingu a jejich případ komplikuje stávka místních justičních zaměstnanců. Jedno soudní slyšení už bylo vinou stávky odloženo.

"Budeme čekat na pozítří a uvidíme, co dál," řekl předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes již intervenoval ve prospěch obou zatčených entomologů u svého indického protějšku, šéfa Indické národní akademie věd (Indian National Science Academy), který v odpovědi slíbil, že pro oba vědce udělá, co bude možné.

Také předseda Entomologického ústavu, kde pracuje Petr Švácha, doufá, že soudní řízení povede k pozitivnímu výsledku. Znepokojují ho však průtahy a stávka, do které se zapojili i justiční zaměstnanci. Má totiž podezření, že jsou čeští vědci politicky využívání ke zviditelnění cílů stávkujících. Místního obyvatelstvo totiž vyjadřuje stávkou nespokojenost s fondy, které může čerpat od centrální vlády Západního Bengálska.

Obdobný názor sdílí i český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. "Stávkující jsou samozřejmě rádi, že jsou zavření právě tam, že to má mediální pokrytí, protože kdykoliv se hovoří o nich, hovoří se i o stávce," řekl Kmoníček zpravodajské stanici ČT24.

Šula rozhodně odmítá spekulace v některých indických médiích, podle nichž jsou oba vědci členy pašeráckého gangu. Pochybné je podle něj i poukazování na to, že se ani v Česku nesmí volně chytat hmyz. Je přesvědčen o tom, že oba entomololgové sbírali hmyz pouze k vědeckým účelům. Jakoukoli vinu popírají i zadržení Češi. Trvají na tom, že v národním parku Singalila hmyz nesbírali, ani do tohoto parku nevkročili.

Na stranu českých vědců se postavila i mezinárodní vědecká komunita. Pod petici, jež byla adresována indickému premiérovi a která žádá propuštění obou mužů, se už podepsalo přes 600 lidí, většinou vědců.

Jeden z indických výzkumných ústavů chce dokonce podle Kmoníčka zaměstnat oba vědce, kteří by po propuštění na kauci museli zůstat v Indii do vyřešení případu. Tento indický ústav by jim prý poskytl i laboratoř.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ