Vláda ve středu zvýšila odměny vojáků, kteří působí v zahraničních misích. Zatímco dosud pobírali měsíčně navíc k platu v Česku asi 700 až 4000 dolarů (zhruba 11 900 až 68 tisíc korun), nyní budou od armády dostávat maximálně 10 tisíc dolarů (asi 170 tisíc korun).
"Na nejvyšší odměny mohou dosáhnout pouze velitelé v extrémně náročných bojových misích," vysvětlil serveru TÝDEN.CZ podplukovník Petr Sýkora z Tiskové a informační služby ministerstva obrany. Vojákům, kteří vyjeli na misi do ciziny, navíc v Česku běží jejich plat.
Reálně se tak dosud vyplácené odměny zvýší asi dvaapůlkrát. Ministerstvo obrany tím reaguje na skutečnost, že působení v zahraničních operacích je stále riskantnější. Zatímco dříve Češi působili hlavně v mírových, záchranných a humanitárních akcích, nyní jsou posíláni do bojových misí, kde častěji riskují zdraví i životy.
ČTĚTE TAKÉ: Tělo padlého vojáka je zpět ve vlasti
Průměrný plat vojáka z povolání nyní činí zhruba 23 tisíc korun. Nejnižší hodnosti vydělávají asi 11 tisíc korun, vojenské špičky až 80 tisíc korun.
Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) nedávno zvýšila s platností od začátku března vojákům v misích průměrný příplatek ke mzdě o 900 dolarů (asi 15 300 korun). Opatření platilo do doby, než vláda rozhodla o nové výši odměn.
Čeští vojáci v současnosti působí mimo jiné v Afghánistánu, Iráku a Kosovu. Zejména v Iráku a Afghánistánu je bezpečnostní situace složitá. Na jihu Afghánistánu v současnosti operuje jednotka speciálních sil vojenské policie, která se v provincii Hílmand účastní bojových konfliktů. Jeden z jejích příslušníků nedávno zahynul po útoku sebevražedného atentátníka.
Do země by také letos měla znovu vyjet prostějovská jednotka speciálních sil, která patří k elitním útvarům české armády. V Afghánistánu má Česko také vlastní provinční rekonstrukční tým (PRT), který tvoří vojáci a civilní experti na stavebnictví, zemědělství či hydrologii.
ČTĚTE TAKÉ: Armáda nechala natočit film o vojácích bez tváře
Foto: Lucie Pařízková, ČTK