<span>Cestovka Praha - Brusel:</span> úředníci sázejí na autostop

Domácí
17. 8. 2009 07:30
Za devět set kilometrů zaplatí spolujezdec zhruba třicet eur.
Za devět set kilometrů zaplatí spolujezdec zhruba třicet eur.

Za devět set kilometrů zaplatí spolujezdec zhruba třicet eur.Počet Čechů pracujících v centrále EU rychle stoupá a pendlování mezi Prahou a Bruselem připomíná vojenské manévry. Oblíbenou formou dopravy českých euroúředníků se stává organizovaný autostop.

Kdo jede na víkend do ČR, popřípadě po víkendu zpátky? 21. 8., jedno místo. - Potřebuji dovézt do Bruselu myčku nádobí standardních rozměrů, díky moc za nabídku. - 13. 8., Brusel-Praha, 3 místa, vezu kočku (info pro případné alergiky).

Tak vypadá systém spolujízdy, kterému při cestování do domoviny a zpět dává přednost stále více českých úředníků v Bruselu. Pod názvem "Cestovka" ho organizuje portál Česlobe.org, který slouží české a slovenské komunitě v belgické metropoli. A jako vhodný způsob dopravy ho na svém webu oficiálně doporučuje i Stálé zastoupení ČR při EU.

ČTĚTE TAKÉ: Jak je důležité mít euroúředníka

Princip je zřejmý: úředník zaplní zbylá místa ve svém autě a tím rozdělí cenu za dopravu. Výhodou je, že jde o stále stejnou trasu a také v termínech odjezdů se pendleři shodují - před víkendy, svátky a podobně. Běžná sazba pro spolujezdce na trase dlouhé něco přes 900 kilometrů je 30 eur. "Jde mi o snížení nákladů, ale i o rozptýlení, protože cestuji zásadně přes noc a cesta je dost nudná," říká Michaela Tocháčková, asistentka ředitelky vnějších vztahů v Evropské komisi.

Počet Čechů v Bruselu se už dnes pohybuje v řádu tisíců.Levnější a rychlejší

Na stále početnější českou komunitu v Bruselu se zaměřují i hromadní dopravci. Pravidelné spojení s Prahou zajišťují tři autobusové a čtyři letecké společnosti, cestovat lze vlakem, dokonce je možné využít aerotaxi. Spolujízda však vítězí: ve srovnání s 30 eury (asi 770 korun) stojí autobus mezi 1500 a 2000 korun a vlak bez slevy dokonce přes čtyři tisíce. Přitom auto znamená i časovou úsporu - nejméně dvě až tři hodiny.

Počet Čechů v Bruselu se už dnes pohybuje v řádu tisíců. Jen v Evropské komisi jich pracuje asi 480, v Evropském parlamentu 185, celkem v evropských institucích kolem 900, další stovka na Stálém zastoupení ČR při EU - a k tomu je třeba přičíst jejich rodiny, zaměstnance českých firem, studenty či české novináře. Cestovku Praha - Brusel využívají skoro všichni.

Foto: archiv Týdne a ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ