Je to téměř jedenáct let, co zkrachovala cestovní kancelář Travela. V zahraničí tehdy nechala několik stovek klientů a její zástupci se k soudu dostali až dnes. Soudní líčení se ale může táhnout ještě několik měsíců. Soudkyně totiž musí předvolat osmnáct set svědků. Ministerstvo chce právě kvůli průtahům předložit návrh, kdy by svědci vypovídali jen na policii a k soudu by již nemuseli.
Celý rok zabralo soudkyni Marii Markové, než se "prokousala" soudním spisem. Má pětatřicet tisíc stránek a také musela obeslat osmnáct set svědků, kteří by se teď měli postupně dostavovat k výslechům. Nebo se řádně omluvit. "Kolik času to zabere, si netroufám odhadovat," řekla Marková.
Ivan Breznen, Pavel Attl a Eva Měšťanová se podle žaloby dopustili rozsáhlého podvodu. "Organizovali cestovní nabídky, ačkoli již věděli o špatném stavu Travely. Postupně tak z klientů vylákali vysoké finanční částky," shrnula státní zástupkyně Ivana Komárková. Škoda se vyhoupla až na téměř padesát milionů korun.
Škoda za padesát milionů
Dnešní soudní líčení daleko nepokročilo. Dvě hodiny trvalo, než se soudkyni a zástupcům poškozených podařilo přečíst jednotlivá jména a částky, které si lidé na zkrachovalé cestovní kanceláři snaží vymoci. Zdaleka se však nedostali ke konci seznamu. Došli pouze k příjmením začínajícím písmenem H. Z osmnácti set jmen se podařilo přečíst jen zhruba čtyři stovky.
S obžalovanými se tak zřejmě justice jen tak rychle nevypořádá. Kdyby je soud uznal vinnými, mohli by strávit ve vězení až dvanáct let. Zatím jsou na svobodě a dál podnikají.
CK Travela patřila mezi naše největší české cestovní kanceláře. Například v roce 1995 hospodařila s obratem sedm set padesát milionů korun a jejích služeb využilo okolo sedmdesáti tisíc turistů. V té době měla v Česku jedenáct poboček a její zájezdy dále prodávalo na čtyři stovky provozních prodejců. Podle jejího ředitele Breznena krach zavinil pád koruny na konci května 1997. V září 1997 byl na Travelu vyhlášen konkurs.
Nekonečné soudní tahanice
Spor okolo Travely se tak zřejmě zapíše po bok dalších nekonečně dlouhých soudních tahanic. Právě kvůli nim byla Česká republika opakovaně kritizována ze strany Evropské unie. Podle Martina Omelky z pražského státního zastupitelství by se přitom mohlo soudní řízení výrazně zkrátit. "Bylo by dobré, kdyby existovala možnost použít výpovědi osob na policii následně u soudu, aniž by se lidé museli znovu předvolávat k svědectví," myslí si Omelka.
To totiž zatím možné není. Výpovědi svědků nejprve sepíší policisté, soudce pak ale musí svědky volat znovu. Ti pak před soudem většinou vypovídají to samé, pokud si ještě vůbec na událost pamatují.
"Je to velká chyba v dosavadním trestním řádu. Proto zpracováváme nový, který by měl být hotový do konce roku," řekl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. V něm se právě počítá s tím, že výpověď svědků v přípravném řízení u policie bude použitelná i u soudu. Tam by se pouze přečetla a svědek by se již nevolal. Pokud by předkládaný návrh trestního řádu prošel, začal by platit v roce 2010.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková