Zástupci církví a státu se na společném zasedání shodli na délce přechodného období vzájemné majetkové odluky. Bude trvat 17 let. První tři roky bude stát na platy duchovních a církevní administrativu přispívat ze svého rozpočtu plnou částkou, tedy zhruba 1,4 miliardy ročně.
Od čtvrtého roku se částka každoročně sníží o pět procent, řekl na tiskové konferenci po jednání ministr kultury Jiří Besser. Délka přechodného období byla posledním nedořešeným bodem, jenž zbyl k projednání od minulé schůzky zainteresovaných stran, která se uskutečnila v polovině srpna. Dneškem tak skončilo vyjednávání mezi vládní a církevní komisí. Nyní se přípravou patřičných právních norem budou zabývat vláda a sněmovna.
Návrh vládní komise o majetkovém vyrovnání církevní hodnostáři přijali už na předchozí schůzce. Vedle navrácení 56 procent majetku se zástupci vlády předběžně zavázali také k finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, jež se bude vyplácet po dobu 30 let.
K návrhu, který má napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají ovšem výhrady koaliční Věci veřejné a odmítá ho i opoziční ČSSD a KSČM. Rozsah převodu majetku a výše doprovodné finanční kompenzace podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neodpovídá aktuálním rozpočtovým možnostem země.
O vyrovnání s církvemi usiloval už kabinet expremiéra Mirka Topolánka. Původní plán počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let. I s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun.