Cizinci žijící v Česku jsou ideální oběť novodobého vykořisťování. Někteří v tuzemsku pracují jen za jídlo a ubytování, tvrdí v nově publikované studii odborníci z neziskových organizací. Zprostředkovatelský byznys podle nich přitom bují dál a stát jen přihlíží.
O žalostné situaci cizinců v Česku se hovoří déle než rok. S příchodem krize začalo hromadné propouštění doposud tolik žádané levné pracovní síly. Stovky cizinců, kteří si přijeli do Česka vydělat na lepší život, se tak ze dne na den ocitly na hranici bídy a ilegality.
Stát sice bezprizorním dělníkům nabídl letenku do vlasti a kapesné, jenže jen málokterý návratové šance využil. "Obzvláště Vietnamci chtějí přečkat krizi v Česku za každou cenu," prezentuje poznatky výzkumu Irena Konečná, ředitelka organizace La Strada, která se mimo jiné zaměřuje na boj s obchodem s lidmi. Domů se bojí vrátit kvůli vysokým dluhům. "Jsou ochotni přijmout jakoukoli práci, která jim dovolí přečkat ekonomickou krizi," dodává.
Organizace La Strada loni společně s Klubem Hanoi sondovala situaci Vietnamců žijících v Česku. Výzkum sestává ze třicítky obsáhlých rozhovorů vedených s vietnamskými pracovníky v Česku, dalších sedm respondentů zpovídali autoři přímo ve Vietnamu.
ČTĚTE TAKÉ: Ať návraty cizinců platí agentury, navrhuje vnitro
Mezi zpovídanými Vietnamci a Vietnamkami, s nimiž autoři výzkumu hovořili, tak jsou i tací, kteří pracují jen za stravu. "Stávají se velmi rizikovou skupinou z hlediska vykořisťování a obchodu s lidmi," varuje Konečná.
Paradoxně se tak obrátil tok peněz mezi Vietnamci doma a v Česku: zatímco v minulosti podporovali čeští Vietnamci své krajany v domovině, nyní naopak rodiny z Vietnamu posílají podporu tém, co odešli za prací do ciziny.
Spící úřady
Ačkoli neziskové spolky začaly kvůli zhoršující se situaci cizinců bít na poplach již před mnoha měsíci, nepodařilo se jim přimět státní úřady k větší aktivitě. I nadále tak bují byznys zprostředkovatelských agentur.
Jen během prvních tří měsíců loňského roku vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí povolení dalším bezmála čtyřem stovkám agenturám, které zprostředkovávají práci. Kvůli vadám v žádostech nedal úřad posvěcení 132 agenturám. Ministerstvo vnitra pak využilo své pravomoci zamítnout povolení v osmi případech.
Ani úřady a inspektoráty práce nezačaly kvůli cizincům přežívajícím v bídných podmínkách pracovat aktivněji. Počet kontrol se zvedl jen nepatrně. Zatímco v roce 2008 vyrazili úředníci na kontrolu v 498 případech, loni to bylo 586 kontrol. Podle odborníků se navíc úředníci během kontrol jen zřídkakdy zaměřují na podmínky, v nichž musí levní dělníci pracovat.
"Pokud se kontroly budou i nadále zabývat jen otázkou legality či nelegality a ne porušováním pracovněprávních podmínek, může to mít negativní vliv nejen na vykořisťování migrantů, ale i na celkovou úroveň pracovních standardů," myslí si Tereza Saková z Multikulturního centra Praha, jkteré pomáhá cizincům v Česku.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek