Článek Petříčka a dalších o Izraeli nezůstal bez odezvy

Domácí
25. 5. 2020 10:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká pobočka Židovského národního fondu a Česká společnost přátel Izraele se ohradily proti článku ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09) v sobotním Právu. Žádají odvolání Petříčka a současného ministra kultury Zaorálka. Politici kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu, záměr by podle nich byl porušením mezinárodního práva. Podle organizací článek nepodloženě napadá české spojence USA a Izrael. V sobotu ho kritizovali také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

"Je zarážející, že tito naši představitelé se dovolávají údajného porušování mezinárodního práva a přitom téměř každodenní raketové útoky z Gazy na Izrael za porušení práva nepovažují. Autoři údajně chtějí řešit problémy mezi Izraelem a Palestinci a přitom zavírají oči nad tím, že právě palestinská samospráva v loňském roce odmítla pozvání arabských zemí na konferenci v Bahrajnu o mírovém plánu," uvedly organizace ve stanovisku. Náprava mezinárodní pověsti a obnovení důvěry v pevnost spojenectví s Izraelem je podle nich možné vyjádřit pouze odvoláním obou ministrů z funkce.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Minulý týden o společném postupu v případě anexe židovských osad jednaly státy Evropské unie, neshodly se ale na přijetí možných postihů. Proti se postavila řada ministrů zahraničí, včetně Petříčka.

Ohrazení proti anexi osad

Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

"Je nám líto, že článek zcela nepodloženě napadá naše nejvěrnější spojence - jak Spojené státy, tak i Izrael pro jejich mírový plán. Stanovisko farizejsky projevuje obavy o budoucí demokracii v Izraeli, jestliže v údolí Jordánu 'budou obyvatelé dvojí kategorie'. Přitom zcela pomíjí, že za celou historii Palestinské autonomie se tam nepodařilo vybudovat demokratický systém, že tam vládnou orgány nikým nevolené a že ani nynější palestinské vedení nebylo zvoleno v řádných volbách," dodaly organizace.

Původně Československá společnost přátel Izraele vznikla roku 1990, jde o nestátní neziskovou organizaci, jejímž posláním je podle jejího webu zejména podpora a rozvoj dobrých vztahů se státem Izrael. Česká pobočka Židovského národního fondu (KKL-JNF) sbírá finanční prostředky na výsadbu Českého lesa v Izraeli, náplní práce je také osvětová a výchovná činnost v židovských Lauderových školách.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/edu_castro27

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ