"Co by ani Kotlebovi neprošlo, visí na českém ministerstvu"

Domácí
21. 4. 2016 14:15
Portrét J. Tisa, ilustrační foto.
Portrét J. Tisa, ilustrační foto.

V budově českého ministerstva zdravotnictví visí v historické galerii portrét Jozefa Tisa jako někdejšího československého ministra. Upozornil na to slovenský Denník N. Podle českého ministerstva zdravotnictví je součástí Tisovy podobizny i tabulka s informací, že byl popraven v roce 1947 za válečné zločiny. Část s cedulkou však redakce odřízla, což mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová označila za manipulaci nejhrubšího bulvárního zrna. Podle zástupce deníku však všechny informace v textu jsou.

Galerie všech bývalých ministrů bez výjimky je umístěna v budově ministerstva od roku 1998. "Jde pouze o historická fakta," zdůraznila Čechová. Podobné galerie se nacházejí i na jiných ministerstvech. "U Tisa je právě s ohledem na historická fakta doplněn dovětek, že byl popraven za válečné zločiny," dodala.

Proti tvrzení Čechové, že redakce deníku odřízla cedulku s historickými fakty, se ohradil autor textu Vladimír Šnídl. "Rád bych upozornil na to, že paní mluvčí vychází jen z úvodních pasáží článku, které nebyly zpoplatněné. V následujících pasážích jsou zmíněná i fakta, o kterých ministerstvo tvrdí, že jsme je vynechali, včetně detailní fotky tohoto portrétu," uvedl.

Slovenský deník se o Tisově portrétu zmínil s poznámkou: "Co by neprošlo zřejmě ani v prostorách banskobystrické župy vedené Mariánem Kotlebou, je přípustné na českém ministerstvu zdravotnictví." Úspěch Kotlebovy krajně pravicové strany byl největším překvapením hlasování v březnových parlamentních volbách. Slovenský prezident Andrej Kiska se počátkem dubna jako první z nejvyšších politiků Slovenska ostře vymezil vůči Kotlebovi a označil ho za fašistu. Kotleba pak tento týden požádal parlament o vyhlášení minuty ticha za Tisa, předseda parlamentu Andrej Danko jeho podnětu nevyhověl.

Hlinkova slovenská lidová strana

Jozef Tiso byl ministrem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v letech 1927 až 1929. V té době byl poslancem parlamentu za Hlinkovu slovenskou lidovou stranu (HSLS). Do ministerské funkce ve vládě premiéra Antonína Švehly jej jmenoval 15. ledna 1927 prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tiso pak v této funkci pokračoval od 1. února 1929 do 8. října 1929 v rámci první vlády Františka Udržala.

Katolický farář a vrcholný představitel válečné Slovenské republiky Jozef Tiso patří k nejkontroverznějším osobnostem moderních slovenských dějin. Zatímco pro část Slováků je mučedníkem, jenž dokázal svému národu zajistit samostatný stát, pro jiné zůstává představitelem autoritářského režimu, který poslal na smrt tisíce židovských občanů.

Prezidentem takzvaného Slovenského státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa, byl Tiso od roku 1939 do roku 1945. Podle historiků byl přímo odpovědný za transporty sedmdesáti tisíc slovenských Židů, kteří skončili v nacistických koncentračních táborech. Po válce byl československým soudem odsouzen za vlastizradu a 18. dubna 1947 popraven oběšením. Přestože představitelé současného Slovenska i církve jeho působení odsoudili, část slovenské společnosti k němu dodnes vzhlíží jako k představiteli národní suverenity.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ