Bezpečnost dětí
ČOI každoročně odhaluje minimálně třicet procent závadných hřišť
21.10.2014 11:10
Kontroly České obchodní inspekce každoročně zjišťují závady na zhruba třiceti procentech kontrolovaných veřejných dětských hřišť nebo sportovišť. Reálné číslo však může být ještě vyšší, řekl na tiskové konferenci ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal. Česká obchodní inspekce má podle něj v této oblasti omezené kompetence i rozsah kontrol.
Fatální následky mívají především pády přenosných branek, s nimiž se potýká nejen Česko, ale celá Evropa. "Zaznamenali jsme už minimálně patnáct smrtelných úrazů z této příčiny. Každá branka by měla být proti pádu zajištěna nejen při hře, ale také při odložení. Bohužel se stále stává, že jsou zajištěny špatně nebo vůbec," uvedla Zdeňka Houžvičková, předsedkyně Profesní komory SOTKVO. Tato organizace se specializuje právě na otázku bezpečnosti dětských hřišť, jejími členy jsou mimo jiné nezávislí odborníci na technickou kontrolu.
Bezpečnost hřiště nemůže být podle odborníků zajištěna jen tím, že jsou na něm umístěny certifikované prvky. "Velmi často se setkáváme se závadami montážního typu. Prvky jsou špatně umístěny, je pod nimi chybná dopadová plocha," upozornila Houžvičková.
K vyšší bezpečnosti hřišť, sportovišť i tělocvičen by mohla přispět nová příručka, kterou představilo Sdružení českých spotřebitelů. Publikace nabízí provozovatelům zevrubný návod, jak splnit všechny podmínky dané evropskými normami. Navazuje na stručné metodické postupy, které byly opakovaně vydávány dříve.
Podle Dupala se při kontaktu s veřejností ukázalo, že tyto metodické pokyny nestačí. "V regionech jsme měli desítky seminářů a sami provozovatelé nás požádali, abychom jim dali podrobnější materiál s rozpracováním těch částí norem, které se vztahují k provozu," řekl.
Bezpečná hřiště a další zařízení mohou od roku 2012 získat značku "Hřiště-sportoviště-tělocvična - OVĚŘENÝ PROVOZ", která je součástí programu Česká kvalita. Aktuálně ji mají zhruba dvě desítky hřišť po celé republice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.