Ani do dalšího pokusu o dražbu větší černošické vily uprchlého Radovana Krejčíře, který si v Jihoafrické republice odpykává trest 35 let vězení, se nepřihlásil žádný zájemce. Vyplývá to z údajů na portálu e-drazby.cz.
Podle informací agentury ČTK se může další pokus uskutečnit nejdříve za čtyři měsíce, vyvolávací cena zůstane na 48,6 milionu korun.
Předchozí pokus o dražbu vily se uskutečnil na konci května. Vyvolávací cena byla stanovena na polovině ceny určené znaleckým posudkem, který vilu odhadl na 97,29 milionu korun. V polovině letošního dubna byla plánovaná dražba zrušena už předem. Důvodem bylo odvolání podané právním zastoupením Krejčířovy manželky Kateřiny. Ta dlouhodobě tvrdí, že vila patří jí, zatímco exekuce je vyhlášena na jejího manžela.
České soudy loni pravomocně potvrdily, že vila dál patří do exekuce, do které se Krejčíř dostal kvůli dluhům. Výtěžkem chce komora umořit jeho dluh vůči firmě Frymis, kterou podle soudů podnikatel v minulosti poškodil. Dražený objekt je napsaný na Krejčířovu manželku.
V rezidenci je vnitřní i venkovní bazén, sauna, výtah, squashové kurty, luxusní mramorové schodiště i akvárium, v němž Krejčíř choval žraloka.
Odborníci, které ČTK oslovila, neúspěšný pokus očekávali. "Fotografie budovy se nesčetněkrát objevily v médiích, vždy v negativních souvislostech. Navíc budova postupně zastarává, nejen co se vybavení týče, ale i morálně. Málokdo chce dát desítky milionů za bydlení v obydlí tak nechvalně proslulé osoby, jakou Krejčíř je. Za cenu kolem 30 milionů korun by byla šance na prodej výrazně vyšší," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Budoucí majitel by navíc podle analytiků do následné rekonstrukce a modernizace musel vložit další desítky milionů.
Exekutoři na začátku loňského roku vydražili menší Krejčířovu vilu, která je od této vzdálená několik stovek metrů. Zájemce ji v elektronické aukci koupil za 15,8 milionu korun. Odhadní cena objektu byla o deset milionů vyšší.
Radovan Krejčíř si odpykává trest 35 let vězení v Jihoafrické republice za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Čelí i obvinění v několika dalších závažných kauzách.
Policistům Krejčíř utekl 18. června 2005 při domovní prohlídce vily, poté žil na Seychelských ostrovech. Od dubna 2007 žije v JAR, kam přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou. Od roku 2013 je v tamním vězení. V České republice byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení.