Děti přede dveřmi
Darujete sperma? Už to nebude anonymní
16.12.2014 10:00 Původní zpráva
Dárci spermatu budou zřejmě muset spolu s ním odevzdávat specializovaným zařízením i kopii rodného listu. Má to prý zabezpečit, aby se dítě nenarodilo dvěma biologicky příbuzným lidem. Po čase jim může na dveře zazvonit i jejich potomek. Počítají s tím novely zákonů o specifických zdravotních službách a o matrikách vypracované skupinou poslanců.
"Současná právní úprava umělého oplodnění je založena na zásadě naprosté anonymity mezi anonymním dárcem zárodečných buněk na straně jedné a neplodným párem a dítětem počatým z asistované reprodukce na straně druhé," konstatují poslanci v návrhu novel.
V důsledku toho podle nich může docházet k nesmyslným situacím. Například nelze provést umělé oplodnění ženě, která má příbuzenský vztah k muži, se kterým předložila žádost o umělé oplodnění. Paradoxně je však možné, aby anonymní dárce zárodečných buněk byl biologickým příbuzným ženy. "Dítě může být počato ze zárodečných buněk dvou osob, které jsou mezi sebou příbuzné v přímé linii či které jsou navzájem sourozenci, a zákon neposkytuje žádný postup, jak takovým situacím předcházet," uvádějí poslanci.
Kvůli anonymitě dárce zárodečných buněk prý navíc nemohou snoubenci zjistit, zda mezi nimi neexistuje biologický příbuzenský vztah. "Vzhledem k tomu, že není omezen počet lidských embryí, která lze vytvořit ze zárodečných buněk jednoho dárce, nejedná se o případ ryze hypotetický," míní předkladatelé návrhu.
Třetím důvodem jeho předložení je to, že v současnosti nemohou děti zjistit, kdo je jejich skutečný otec. To způsobuje komplikace například tehdy, když mají nějakou vzácnou chorobu. Navíc je to v rozporu s úmluvou o právech dítěte.
Konec putování
Poslanecký návrh tak přináší některé změny. Například budou moci dárci poskytnout sperma pouze u jedné kliniky, nikoli putovat mezi všemi, které existují. Pokud novela projde, budou je moci darovat pouze u jednoho zařízení. Navíc je bude možné použít k vytvoření pouze osmi lidských embryí.
Kromě toho by měla být uzákoněna povinnost, že umělé oplodnění nelze provést, jestliže mezi ženou nebo mužem z neplodného páru a anonymním dárcem anebo mezi anonymními dárci navzájem je příbuzenský vztah vylučující podle jiného právního předpisu uzavření manželství.
Zařízení, která provádějí umělá oplodnění, pak budou muset dodávat matrikám údaje o anonymních dárcích. Do nich budou moci nahlížet buď státní úřady, nebo samospráva, například před uzavřením manželství. Nahlédnout do nich ovšem budou moci i děti, které se z umělého oplodnění narodily, a to po dovršení plnoletosti.
Podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09), která patří k předkladatelům návrhu, z toho ovšem nebudou anonymním dárcům spermatu plynout žádné otcovské povinnosti ani právní nároky, například výživné nebo dědická povinnost. "Někdy prostě ty děti, když se dozvědí, jak byly počaty, touží poznat své rodiče," říká Chalánková. Není to podle ní neobvyklé ani v cizině. Speciálně český návrh byl vypracovaný podle švýcarského vzoru. Případy, kdy by se anonymním dárcům hromadily přede dveřmi jejich děti, podle ní příliš reálné nejsou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.