Mnoha nevidomým a jinak zdravotně postiženým lidem, jak známo, pomáhají asistenční psi. Zákony to ovšem neberou v potaz, takže se handicapovaní často setkávají se zákazy vstupu na úřady, do obchodů, restaurací i k lékaři.
Ombudsmanka Anna Šabatová eviduje desítky těchto stížností. Kvůli zvířatům, která lidem pomáhají zvládat běžné denní situace, je jim často odepřen vstup do budov nebo vozů hromadné dopravy. Příslušný zákon chybí, a pokud už nějaké právní předpisy jsou, málokdo je respektuje.
"V České republice neexistuje zákonná úprava, která by práva osob doprovázených asistenčním psem vymezovala," konstatuje veřejná ochránkyně práv. Stížnosti z posledních let jsou podle ní jen pověstným vrcholkem ledovce. "Jen zhruba jedenáct procent těch, kdo se setkají s nějakou formou diskriminace, to oznamuje," říká mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
V první řadě podle ochránkyně práv chybí jednoznačné vymezení míst, do nichž nelze odepřít přístup osobě v doprovodu speciálně vycvičeného a označeného psa. "Setkali jsme se i s případy, kdy byl za asistenčního psa požadován zvláštní poplatek nebo vstupné," popisuje Hrazdílková. Asistenční pes je fakticky součástí osoby, její pomůckou. Obecný zákaz vstupu psům v tomto případě fakticky znamená stopku i osobě se zdravotním postižením.
Své zkušenosti s tím má například vozíčkář Petr Bystroň z Prahy, kterého podobné
chování okolí postihlo v posledních několika měsících hned dvakrát. "Šel jsem do jednoho baru na pražském Andělu a odmítli mě se psem vpustit," říká Bystroň. Pes byl přitom podle něho označen jako asistenční, takže nemohlo dojít k mýlce. "Když jsem jim říkal, že se dopouštějí diskriminace, tak mi řekli, že je to nezajímá," vypráví Bystroň.
* Kde jsou handicapovaní nejvíce diskriminováni?
* Jak to mohou řešit?
* A proč k diskriminaci dochází?
Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 25. dubna 2016.