Díky počasí a omezením se loni v Česku dýchalo výrazně lépe

Domácí
18. 1. 2021 09:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných kritérií znečištění vzduchu se dokonce dostala na nejnižší hodnotu od začátku jejich měření. V roce 2020 díky tomu nebylo nutné vyhlašovat žádné smogové situace ani regulace. K příznivému vývoji napomohlo relativně teplé počasí s množstvím srážek i úbytek dopravy v důsledku omezení zavedených kvůli epidemii nemoci covid-19. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na úbytku znečišťujících látek se vloni podílel především měsíc únor. "Tento měsíc byl z pohledu vlivu meteorologických podmínek velmi neobvyklý: převažovaly dobré rozptylové podmínky, mimořádně nadprůměrné teploty a nadnormální výskyt srážek," uvedl ČHMÚ. I ostatní měsíce loňského roku vykazovaly lepší kvalitu ovzduší, ať už díky výraznějším srážkám, dobrým rozptylovým podmínkám, nebo nižším průměrným teplotám vedoucím k nižším koncentracím ozonu v létě.

Nejčastěji loni meteorologové zaznamenali velmi dobrou, až dobrou kvalitu ovzduší v Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak nejméně často v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Většina měřicích stanic loni zaznamenala nejnižší koncentrace polétavého prachu a oxidu dusičitého (NO2) za celou dobu měření. Částice prachu o průměru menším než deset mikrometrů a oxid dusičitý se přitom v Česku měří od devadesátých let minulého století. Prachové částice menší než 2,5 mikrometru od roku 2004.

Ke zlepšení kvality ovzduší přispěla v loňském roce vedle výměny kotlů či modernizace vozového parku i koronavirová krize a s ní spojená omezení. Vedla k omezení emisí z dopravy, což se projevilo zejména nižšími koncentracemi oxidů dusíku (NOx).

K lepší kvalitě ovzduší ale napomohl i příznivý vývoj počasí. Rok 2020 byl v Česku teplotně silně nadnormální a také srážek spadlo víc než obvykle. Vyšší teploty přitom vedou ke snížené spotřebě paliv a srážky jsou důležité pro vymývání znečišťujících látek ze vzduchu.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/sm-ekb2005

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ