Dluhy on-line: zaplaťte stovku, nic moc se nedozvíte
28.11.2007 09:00 Původní zpráva
Stačí sms, abyste zjistili, zda nejste v registru dlužníků. Na to láká společnost Deredes. O dluzích v bankách či za leasing se však člověk nic nedoví. Firma to na svém webu přiznala až poté, co se proti jejím službám postavili provozovatelé bankovního a nebankovního registru.
„Pokud si chcete půjčit nebo či jen pro klid na duši, nabízíme Vám nyní možnost ověřit přes sms, zda nejste uvedeni v registru dlužníků." Taková je nabídka společnost Deredes. Stačí vyťukat zprávu na mobil, odeslat ji na požadované číslo a zaplatit 99 korun. Časem přijde i odpověď.
Kdo by si ovšem myslel, že touto cestou zjistí, zda nemá dluh u některé z bank či leasingových firem, má smůlu. Zájemce totiž zaplatí za prověření informací ze soukromých databází, potažmo těch, jež jsou přístupné po pár kliknutích na internetu.
Proti službám Deredesu se ohradili provozovatelé Bankovního registru klientských informací (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI), za nimiž stojí banky a finanční instituce.
„Tvrzení společnosti Deredes mohou v lidech vyvolávat mylný dojem, že zasláním jedné sms si mohou ověřit svůj případný statut dlužníka ve všech úvěrových registrech. Tak to však v žádném případě není," uvedla v tiskové zprávě Zuzana Pečená, ředitelka společnosti CBCB, jež provozuje bankovní registr.
Jen se banky ozvaly, zareagoval také Deredes. „Už jsme to napravili. Je to tam jednoznačně uvedeno. Stačilo, aby nás kontaktovali," vzkázal finanční ředitel firmy Tomáš Táborský. Co napravili? Pozorný čtenář jejich webových stránek se už dočte, že BRKI ani NRKI s Deredesem nespolupracují.
A odkud tedy Deredes, který se podle svých webových stránek věnuje například vymáhání pohledávek, data získává? Třeba ze seznamu dlužníků VZP, z databáze ministerstva financí ARES či od soukromých společností BPX nebo Albertina.
O informační sms Deredes si za několik týdnů jejího fungování zažádalo 327 subjektů. „Z toho bylo 280 firem. Jedná se tedy spíše o registr pro podnikatele," sdělil Tomáš Táborský. Táborský současně odmítl, že by se jakkoli archivovaly adresy, jména a telefonní čísla žadatelů. „Projedou se akorát vyhledáváním a odešle se výsledek," tvrdí.
Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů, řekla, že nechá prověřit, zda má firma Deredes licenci k nakládání s osobními údaji. „Lidé jí ale svá data posílají dobrovolně, takže v tomto bodě nic nezákonného nečiní," dodala.
Foto: montáž TÝDEN.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.