Historie vs. současnost
Dnešní Osvětim: Hössova vila u supermarketu a české pragy
19.01.2015 06:15 Reportáž
Radnice v polské Osvětimi sice dělá dost, aby dějiny místního koncentračního tábora nezůstávaly nejznámější událostí místní historie, je to ale marný boj. Čechy přitom město Osvětim láká i na české stopy, vyráběla se tu třeba auta značky Praga.
U osvětimského sídliště Zasole stojí v ulici Legionów č. 2 supermarket s roztomilým názvem Bedrunka. V logu má slunéčko sedmitečné a místní zde kvapem plní nákupní košíky. Jen o kousek dál v ulici Legionów č. 88 někdo štípe na dvoře dříví. Na pozdrav neodpoví a mizí v omšelé vile, asi má s kolemjdoucími špatné zkušenosti. Za druhé světové války totiž dům obýval Rudolf Höss s rodinou, obávaný velitel osvětimského koncentračního tábora. Masový vrah, jenž při norimberském procesu o lágru chladně vyprávěl: "Za půl hodiny jsme mohli vyřídit dva tisíce lidí, ale spalování pak trvalo strašně dlouho."
Höss tábor založil v dubnu 1940 pro polské politické vězně. V roce 1942 se ale v Osvětimi začalo s vyhlazováním evropských Židů, přičemž lágr byl osvobozen až 27. ledna 1945. Příští týden tomu tedy bude sedmdesát let. Současná Osvětim je ale městem kontrastů. Je to jediný katastr, v něm se ovšem rozkládají dvě Osvětimi. Tu první zná celý svět jako továrnu na smrt (zavražděno v ní bylo 1,1 milionu lidí), tu druhou nezná téměř nikdo. Osm set let starému městu Osvětim přitom ve středověku vládli Češi, v letech 1929 až 1939 se tu zase vyráběla auta Praga.
Návštěvníci tábora ale zatím neumějí či nechtějí najít cestu do dvaačtyřicetitisícového města, které k lágru těsně přiléhá. "Hrad i město Osvětim jsou poprvé písemně zmiňovány k roku 1179, máme tedy historii starší víc než osm set let. Koncentrační tábor tu přitom stál pouhých pět let," dává k úvaze Maria Pędraková, zástupkyně osvětimského primátora. Na stěně za ní visí polská orlice a vedle prapor s erbem města, který tvoří právě věž hradu.
Političku mrzí, že svět zná jen koncentrační tábor Osvětim, nikoli stejnojmenné starobylé město. A podobně jí vadí, že podstatná část turistů přijíždí na prohlídku lágru s představou, že míří na samou výspu civilizované Evropy. "Pro mě je pořád záhadou, proč si nacisté vybrali zrovna naše město. Tady uprostřed Evropy, v industriálním kraji, kousek od tehdy již turistických Tater a polských Beskyd," přemítá Pędraková nad mapou Polska.
Celý text reportáže o současné Osvětimi najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 19. ledna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.