Kontroverzní americký politik David Duke se chystá na konci dubna navštívit Česko. Někdejší Velký čaroděj, tedy vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan, přijede propagovat svoji "kuchařku" moderního neorasismu. Knihu Mé probuzení vydalo stejné nakladatelství, které vloni na trh uvedlo jiný spis oblíbený antisemity - Turnerovy deníky. O Dukovo dílo se už začínají zajímat policisté z protiextremistického oddělení.
Hodiny povinné četby čekají na experty policejního protiextremistického oddělení. Na konci března se totiž na pultech tuzemských knihkupectví objevilo dílo Mé probuzení od kontroverzního amerického politika Davida Duka.
A někdejší Velký čaroděj čili hlavní ideový vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan přináší uvnitř více než sedmisetstránkové publikace "kuchařku" moderního neorasismu.
Velký čaroděj přijíždí. Kdo je Duke? |
* americký politik a politolog z Louisiany * v roce 1974 vystudoval tamější univerzitu a založil jednu z organizací Ku Klux Klanu * v roce 1988 přestupuje do Republikánské strany za níž byl v letech 1989 až 1992 poslancem v Louisianské sněmovně reprezentantů * neúspěšně kandidoval dokonce na guvernéra státu či do amerického Senátu * oponenti ho označují za rasistu, antisemitu či neonacistu Zdroj: Wikipedia |
"Bohužel nemůžeme zamezit vydání nějaké knihy, musíme se soustředit přímo na konkrétní obsah. Naši specialisté to už určitě prověřují. Uvidíme, zda tam shledají něco závadného," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ policejní mluvčí Pavla Kopecká.
Pokračování Mein Kampfu
Kritici Dukovi vyčítají, že k jeho dílu vzhlížejí stoupenci nacismu jako k jedné z "biblí".
Ředitel americké Ligy proti pomluvám Abraham Foxman označil Mé probuzení za "menší vydání Hitlerova Mein Kampfu."
Podle Miroslava Mareše, odborníka na extremismus a donedávna soudního znalce v této problematice (zkoumal například zmíněné Turnerovy deníky), je však kniha nebezpečná trochu odlišným způsobem.
ČTĚTE TAKÉ: Rasistická kniha o vládě bílých jde na dračku
"Není to tak, že by zcela otevřeně vybízela k rasismu, přesto je pro antisemity či neonacisty velmi atraktivní. Představuje tendenci adaptovat více jejich myšlenky do současné společnosti," myslí si Mareš.
Jeho slova potvrzují i statistiky prodejnosti. Na pultech tuzemských knihkupectví je kniha k sehnání teprve necelý týden, přesto jde podle majitele nakladatelství Kontingent Lukáše Jirotky na dračku.
"Tímto tempem se náklad prodá během několika málo týdnů," potvrdil Jirotka. Přesný náklad knihy však odmítl upřesnit.
Beseda u akademiků
Duke se kromě psaní hodlá v Česku zviditelnit i na setkání s vysokoškolskými studenty. Na to ho pozval Filip Vávra, označovaný za duchovního vůdce neonacistické organizace Národní odpor.
Z anotace knihy Mé probuzení |
* Ředitel americké organizace Anti Defamation League Abraham Foxman o této knize prohlásil, že je menším vydáním Mein Kampfu, neblaze proslulé „bible" nacistů. Krajní pravičáci naopak knihu oceňují pro její upřímnost a vyčerpávající použití dat, která prý mají dokazovat autorovu objektivitu. Pravda je asi někde uprostřed. * Kritici upozorňují na to, že David Duke, bývalý člen Ku Klux Klanu, zůstává stále stejným Klansmanem, jen bez bílé kápě. A svou radikální rétoriku ze 70. let minulého století pouze zaobalil do marketingově líbivých a přesvědčivých hesel. |
"Zajišťuji mu celý jeho program, jsme spolu dlouhodobě v kontaktu. Napadlo mě proto, že by studenti různých názorových zaměření mohli diskuzi s ním ocenit," vysvětluje svoji motivaci Vávra.
K setkání s vysokoškoláky má dojít přímo na akademické půdě, ale to se vedení univerzity nelíbí.
"Jeho příjezd škola samozřejmě neschvaluje, do samotného vystoupení však snad mluvit nebude," věří Vávra.
Příjezd Duka se příliš nezamlouvá ani členům Antifašistické akce. "Navrhujeme mu, aby se v rámci své promokampaně přibil na kříž a upálil. Bylo by to vhodné zakončení jeho kariéry a zvýšilo by to prodejnost knih. Mohl by se proto obětovat v zájmu dobré věci," vzkázali Dukovi lidé z Antify.
Foto: Profimedia, archiv TÝDNE