Do Kanady bez víza? Už brzy, potvrdila kanadská strana

Domácí
17. 10. 2013 08:49
Kanada údajně v blízké době zruší vízovou povinnost pro občany ČR (ilustrační foto).
Kanada údajně v blízké době zruší vízovou povinnost pro občany ČR (ilustrační foto).

Kanadské velvyslanectví v Praze ve čtvrtek potvrdilo, že víza pro české občany budou v nejbližší možné době zrušena, proces, který ke zrušení povede, už byl podle velvyslanectví spuštěn. Oznámení o zrušení vízové povinnosti je reakcí na informace, které se objevily na serveru canada.com. Vízovou povinnost Ottawa opětovně zavedla v červenci 2009 kvůli zvýšenému počtu žádostí českých žádostí o azyl.

"Mohu potvrdit, že Kanada skutečně začala proces, jehož výsledkem bude zrušení vízové povinnosti v nejbližší možné době," prohlásil nový kanadský velvyslanec v Česku Otto Jelinek, který je tím podle vyjádření ambasády potěšen. "Doufáme, že se v brzké době podaří záležitost dořešit," uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Víza pro české občany obnovila Kanada kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl z ČR. Portál canada.com připomněl, že většina žadatelů byla romského původu. Kanada zdůvodňovala trvání víz i nutností reformovat azylový zákon. Ten platí od prosince 2012 a azylové řízení zrychlil, ale víza zrušena nebyla.

Zrušení víz umožní rozsáhlé změny v kanadském azylovém systému. Byly zavedeny k loňskému 15. prosinci a jejich cílem je poskytnout rychlejší ochranu těm, kteří ji potřebují, zajistit rychlejší odjezd těch, u kterých bylo zjištěno, že ochranu nepotřebují, a odradit od zneužívání kanadského azylového systému, uvedla ambasáda.

Vízovou povinnost pro ČR obnovila Ottawa v době úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Ministrem zahraničí byl tehdy Jan Kohout, který stejný post zastává i nyní v kabinetu Jiřího Rusnoka.

Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada českým občanům přes 30 tisíc víz a více než 500 jich vydat odmítla.

Z členských zemí Evropské unie musejí podle vládního portálu cic.gc.ca kromě Čechů před cestou do Kanady žádat také Rumuni a Bulhaři.

15. května 1990 - Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro kanadské občany. Povinnost získat k návštěvě ČSFR vízum pak měli Kanaďané opět od srpna 1991 a tento stav platil i po vzniku samostatné ČR.
1. dubna 1996 - Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany, o den později učinila stejný krok i ČR.
Srpen 1997 - Po odvysílání reportáže v pořadu TV Nova Na vlastní oči, která přibližovala osudy ostravských Romů v Kanadě, se o možnosti vystěhovat se do Kanady začalo zajímat mnoho dalších Romů. Situací se zabývala česká vláda.
8. října 1997 - Kanada obnovila vízovou povinnost pro občany ČR. Během roku 1997 požádalo v Kanadě o azyl 1221 lidí z Česka.
1. dubna 2001 - ČR zavedla víza pro kanadské občany.
1. května 2004 - Se vstupem ČR do EU byla zrušena vízová povinnost pro občany Kanady.
1. listopadu 2007 - Kanada podruhé zrušila vízovou povinnost pro české občany.
1. července 2009 - Kanadští představitelé varovali českou diplomacii, že v nejbližších dnech mohou kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl opět zavést vízový režim.
13. července 2009 - Kanada oznámila zavedení vízové povinnosti pro ČR od následujícího dne.
14. července 2009 - Premiér Jan Fischer oznámil, že ČR zavádí vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.
15. července 2009 - Švédské předsednictví EU se vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí unie.
27. července 2009 - Země EU na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu.
23. října 2009 - EU pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku.
21. prosince 2009 - Turistické vízum do Kanady lze od tohoto dne získat i v Praze. Čechům tak odpadla cesta do Vídně.
29. března 2010 - Eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová oznámila, že Evropská komise zatím členským zemím EU nenavrhne, aby zavedly víza pro kanadské diplomaty.
5. května 2010 - Kanadský premiér Stephen Harper naznačil, že jeho země zruší víza pro Čechy až potom, co Kanada schválí a zavede novou azylovou legislativu. To se stalo v prosinci 2012.
15. září 2010 - Předseda Evropské komise José Barroso vyjádřil znepokojení nad tím, že Kanada stále žádá od Čechů víza.
17. září 2010 - Premiér Petr Nečas požádal prezidenta EU Hermana Van Rompuye, aby EU vyvíjela větší tlak na Kanadu kvůli vízům pro občany Česka a dalších zemí.
19. listopadu 2010 - Premiér Nečas jednal se svým kanadským protějškem. Žádný konkrétní příslib či jasné datum zrušení vstupních povolení od něj nedostal.
8. března 2011 - Evropský parlament přijal prohlášení, které kritizovalo obnovení víz pro Čechy a vyzývalo EU k většímu tlaku na Kanadu v této otázce.
20. května 2012 - Předseda vlády Nečas znovu jednal s kanadským premiérem Harperem. Po schůzce Nečas oznámil, že pokud Čechům nezruší vízovou povinnost, může Kanada z české strany očekávat problémy při jednání o své obchodní dohodě s EU.
Prosinec 2012 - Kanada zavedla reformu svého imigračního systému. Na základě toho vydala seznam zhruba tří desítek zemí, mezi nimiž bylo i Česko, kde se dodržují lidská práva. Žadatelé o azyl z těchto zemí jsou posuzováni rychleji.
17. července 2013 - Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada 30 714 víz českým občanům, 513 jich vydat odmítla, 234 žádostí lidé stáhli.
18. září 2013 - Předseda Evropské komise Barroso slíbil českému prezidentovi Miloši Zemanovi, že EU vyvine tlak na Kanadu, aby zrušila vízovou povinnost pro Česko.
16. října 2013 - Portál canada.com napsal s odvoláním na kanadské ministerstvo pro občanství a imigraci, že Kanada se chystá v řádu týdnů zrušit víza pro občany České republiky.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ