Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů

Domácí
27. 1. 2022 15:00
Černé lanýže jsou vyhledávanou houbovou delikatesou.
Černé lanýže jsou vyhledávanou houbovou delikatesou.

Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder. Podle mezinárodní studie, kterou publikoval tým vedený vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, klesne produkce podle konzervativních odhadů o 15 procent a cena se může zvýšit více než o třetinu, uvedl v tiskové zprávě hlavní autor studie Tomáš Čejka.

Lanýž je vzácná houba, která roste pod zemí a je považovaná za luxusní potravinu. Jelikož k růstu potřebuje symbiózu s některými druhy listnatých stromů, pěstuje se v sadech či lesících. K jejich vyhledávání se používají například speciálně vycvičení psi. "Pěstování lanýžů každoročně generuje tržby v desítkách milionů eur a zaměstnává statisíce lidí," uvedl Čejka.

Vědecký tým sestavený z odborníků na klimatologii, agrolesnictví a ekologii lanýžů použil dvě desítky klimatických modelů, aby zjistil, jak se v příštích desetiletích změní nejdůležitější parametry pro pěstování périgordských (česky také černovýtrusých) lanýžů. Těmi jsou teplota, srážky a množství vody v půdě v létě, což je rozhodující období růstu lanýžů. Pro pěstování jsou potenciálně vhodné zhruba dva miliony kilometrů čtverečních zemského povrchu, což je zhruba čtyřnásobek rozlohy Španělska.

Aby však mohli vědci analyzovat klimatické scénáře, museli nejprve vytvořit globální mapu míst, kde se lanýže pěstují. Jenže tato místa jsou často utajená a ve veřejných databázích nedostupná kvůli obavám z nelegálních sběračů. Zároveň pěstitelé využívají informační vakuum k vytvoření co nejlepší pozice na trhu. Vědci tak museli často konzultovat informace přímo s pěstiteli. Mezi tradiční oblasti pěstování patří jižní Evropa. Na druhé straně jsou regiony, kde počet plantáží v posledních letech závratně roste. Jde zejména o kalifornské a oregonské údolí Napa a Willamette v USA, o střední Chile, části Jihoafrické republiky, jihozápadní a jihovýchodní Austrálii nebo Nový Zéland.

Vědci však zdůrazňují, že ne všechny oblasti zasáhne klimatická změna stejně, lokálně může produkci i zvýšit. "Zatímco v Evropě budou dopady klimatických změn na růst lanýžů pravděpodobně nejintenzivnější, předpokládaný nárůst letních srážek a pomalejší oteplování nad jihovýchodem Austrálie a Novým Zélandem pravděpodobně zmírní nedostatek vody a pomůže zvýšit produkci cenově dostupnějších lanýžů," uvedl Daniel Oliach z univerzity ve španělské Lleidě.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ Dream79

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ