Na přelomu roku přijedou do Prahy tisíce mladých lidí na setkání, které organizuje křesťanská komunita Taizé. Každoroční setkání v některém z evropských měst se do Prahy vrací po 24 letech, kdy se v české metropoli konalo poprvé. V Kafkově domě u Staroměstského náměstí začaly přípravy, do nichž se zapojili dobrovolníci z dvanácti zemí. Do Prahy přijede až 25 tisíc mladých lidí z celé Evropy.
"Nikdy jsem v Taizé nebyl, ale vždycky pro mě tamní komunita znamenala něco, co bylo velmi přínosné pro poválečný svět," řekl místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Připomněl, že letošní setkání se koná v zemi, která "znovu složitě hledá cestu ke spiritualitě", tedy že tu křesťanské setkání může "trochu narazit". Popřál proto všem poutníkům, aby se setkali se vstřícností lidí v Česku. Pro české občany je zase připravované setkání možností, jak otevřít své duše i dveře svých příbytků, neboť poutníci budou hledat v Praze a blízkém okolí možnosti přespání.
Ruml doplnil, že akce nemusí být vnímána jen jako setkání křesťanů, ale jako otevřené společenství. Už v říjnu se v Kafkově domě od úterý do soboty konají společné modlitby vždy v 9.15 a 12.15 kromě středy, stejně tak každé pondělí v 19.15 v kostele sv. Josefa na náměstí Republiky a každou středu ve 12.15 v kostele sv. Martina ve zdi. Přístupné je i přípravné centrum v Kafkově domě, který je vyzdobený obrázky a dalšími výtvory bratří z Taizé.
Výstavu pomáhal připravit výtvarník Matěj Forman, který zavzpomínal, jak se účastnil prvního pražského setkání Taizé v roce 1990. "Jsem rád, že si bratři všimli některých osobností, jako byl třeba Bohuslav Reynek, a myslím, že se budou snažit zprostředkovat lidem i vztah umění a spirituality, umění a víry."
Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.
Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, dostal několik prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu.
Do Prahy zamíří až 25 tisíc poutníků na setkání Taizé
Domácí
7. 10. 2014 14:33Do Prahy přijedou tisíce následovníků křesťanské komunity Taizé.
Autor: ČTK Foto: ČTK