Do Prahy zamíří až 25 tisíc poutníků na setkání Taizé

Domácí
7. 10. 2014 14:33
Do Prahy přijedou tisíce následovníků křesťanské komunity Taizé.
Do Prahy přijedou tisíce následovníků křesťanské komunity Taizé.

Na přelomu roku přijedou do Prahy tisíce mladých lidí na setkání, které organizuje křesťanská komunita Taizé. Každoroční setkání v některém z evropských měst se do Prahy vrací po 24 letech, kdy se v české metropoli konalo poprvé. V Kafkově domě u Staroměstského náměstí začaly přípravy, do nichž se zapojili dobrovolníci z dvanácti zemí. Do Prahy přijede až 25 tisíc mladých lidí z celé Evropy.

"Nikdy jsem v Taizé nebyl, ale vždycky pro mě tamní komunita znamenala něco, co bylo velmi přínosné pro poválečný svět," řekl místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Připomněl, že letošní setkání se koná v zemi, která "znovu složitě hledá cestu ke spiritualitě", tedy že tu křesťanské setkání může "trochu narazit". Popřál proto všem poutníkům, aby se setkali se vstřícností lidí v Česku. Pro české občany je zase připravované setkání možností, jak otevřít své duše i dveře svých příbytků, neboť poutníci budou hledat v Praze a blízkém okolí možnosti přespání.

Křesťanská komunita Taizé.Ruml doplnil, že akce nemusí být vnímána jen jako setkání křesťanů, ale jako otevřené společenství. Už v říjnu se v Kafkově domě od úterý do soboty konají společné modlitby vždy v 9.15 a 12.15 kromě středy, stejně tak každé pondělí v 19.15 v kostele sv. Josefa na náměstí Republiky a každou středu ve 12.15 v kostele sv. Martina ve zdi. Přístupné je i přípravné centrum v Kafkově domě, který je vyzdobený obrázky a dalšími výtvory bratří z Taizé.

Výstavu pomáhal připravit výtvarník Matěj Forman, který zavzpomínal, jak se účastnil prvního pražského setkání Taizé v roce 1990. "Jsem rád, že si bratři všimli některých osobností, jako byl třeba Bohuslav Reynek, a myslím, že se budou snažit zprostředkovat lidem i vztah umění a spirituality, umění a víry."

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, dostal několik prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ