Vzpomínky na Drábka
Dopady "malé" penzijní reformy: míň peněz pro desetitisíce lidí
14.01.2014 18:30 Původní zpráva
Takzvaná Drábkova malá penzijní reforma, která změnila způsob výpočtu starobních penzí, se dotkla už desítek tisíc důchodců. Ti mají měsíčně důchody nižší, než kdyby odcházeli do penze před jejím vstupem v platnost. "Například u seniorů, kteří odešli do důchodu loni, je to 400 korun, u těch, kteří tam půjdou letos, pak 600 korun měsíčně," konstatoval předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.
Takzvanou malou penzijní reformu prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) od roku 2011. Nutno ovšem podotknout, že ne o své vůli. Reagoval totiž na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého tehdejší způsob výpočtu penzí bral malý ohled na zásluhovost, tedy na to, kolik člověk během svého aktivního pracovního života do systému odvedl. Zásah ministerstva v praxi znamenal, že většina lidí, kteří odešli do penze po 30. září 2011, měla důchod o něco nižší než předtím. Drábkův úřad při odůvodňování změn konstatoval, že se to ovšem nebude týkat lidí s nejnižšími penzemi, což se víceméně potvrdilo.
Podle Zdeňka Pernese tak má penzi od té doby nižší více než 70 procent lidí odcházejících do důchodu, a to v průměru o 400 korun měsíčně. "To vypočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí, když se ty změny přijímaly. A v podstatě to sedí," řekl Pernes. Nejnižší "změnu" měli lidé odcházející do důchodu koncem roku 2011, pak se to zvyšovalo. "V loňském roce se to týkalo i mě, já jsem měl o 399 korun nižší penzi než podle toho starého výpočtu. A letos ten rozdíl bude už 600 korun. A už je to nevratné," dodal Pernes s odkazem na to, že změny se zavádějí postupně. Podle Pernesových odhadů se dotkly zhruba 250 tisíc lidí.
Pernes se v rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ zaměřil i na loňský pokles reálné hodnoty penzí, tedy toho, co si za ně senioři koupí. "Pokles byl 0,71 procentního bodu," sdělil propočty Rady seniorů Pernes.
Rada seniorů podle něj bude do budoucna prosazovat, aby se důchody valorizovaly podle spotřebního koše domácností penzistů, nikoliv inflace jako celku. Ta totiž podle něj důchodce znevýhodňuje. "Důchodci mají vyšší výdaje za zdravotnictví, potraviny, vyšší náklady na bydlení, protože penzisté většinou bydlí v bytě sami," dodal předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.