Aut ve velmi špatném stavu je o třetinu více

Domácí
20. 10. 2010 18:54
Technický stav aut v Česku se výrazně zhoršil (ilustrační foto).
Technický stav aut v Česku se výrazně zhoršil (ilustrační foto).

O třicet tisíc řidičů více než loni doplatilo v tomto roce na špatný stav svého vozu. Naštěstí pouze pokutou. Podle policejních statistik se zvedl počet přestupků spojených s technickým stavem auta o celou třetinu. Za tímto prudkým nárůstem může stát hospodářská krize i ledabylé provádění technických kontrol aut.

Za první tři čtvrtletí tohoto roku už policisté zaznamenali skoro devadesát dva tisíc přestupků souvisejících se špatným technickým stavem aut. "A rozhodně nejde jen o kontroly složení obsahu lékárniček nebo funkčnosti žárovek," poznamenal ředitel dopravní policie Leoš Tržil. A přitom loni bylo za stejné období stejných přestupků pouze dvaašedesát tisíc.

Nehody způsobené přímo technickou závadou na voze tvoří sice jen malé procento všech havárií, ale je jasné, že špatný stav auta může výrazně zhoršit následky nehod vzniklých třeba kvůli nepozornosti řidiče nebo nepřizpůsobení jízdy mokré či namrzlé vozovce.

"Na řadě dopravních nehod se může podílet špatný technický stav vozidel. Například teď, v podzimním a zimním období, bude hrát velkou roli kvalita pneumatik," zdůraznil.

Nedostatky týkající se pneumatik jsou podle něj velmi časté. Řidiči by si proto měli pečlivě kontrolovat třeba hloubku vzorku nebo míru nahuštění gum. Sjeté nebo podhuštěné pneumatiky značně zvyšují riziko smyku. Zvláště nyní, když jsou cesty často mokré a místy i namrzlé.

Policie při kontrolách odhalila letos daleko více přestupků souvisejících se stavem aut (ilustrační foto).Na prudkém zvýšení množství aut ve špatném technickém stavu se zřejmě podílí například hospodářská krize. "Mohl se na tom samozřejmě, zejména u těch starších vozidel, podepsat nedostatek financí jejich majitelů," připustil šéf dopravní policie. "Těch příčin je několik a kupní síla obyvatelstva k nim samozřejmě patří. V době zdražování a vládních škrtů se lidé snaží ušetřit na všem, a bohužel také považují za zbytečné, investovat do svého auta," doplnil ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Podle něj se i zanedbávají povinné technické kontroly. "Každé vozidlo musí pravidelně procházet těmito kontrolami, ale práce řady stanic technické kontroly neodpovídá záměrům zákonodárců. Přístup stanic je mnohdy dost ležérní a řekl bych, že některá auta, ačkoli mají potvrzení o STK, vůbec stanici technické kontroly neviděla," míní Šípek.

Policie si hodně slibuje od možného vzniku mobilních stanic technické kontroly. "Při namátkových akcích, kdy jsme pracovali s německými či rakouskými kolegy a mohli jsme krátkodobě využívat jejich technické prostředky, se podařilo prokázat u sedmdesáti procent kontrolovaných vozidel hrubé závady," popisoval účinnost zařízení Tržil.

Čechy by mohlo motivovat k nákupu kvalitnějších aut, ať už nových nebo ojetých, zavedení nízkoemisních zón. Jde o oblasti, které by si určovaly obce, a kam by nemohla vjet starší auta produkující vyšší množství zplodin. Také by měly podle Šípka být zavedeny státní pobídky pro nákup nových vozů, protože průměrné stáří aut v České republice činí skoro čtrnáct let a příliš se za poslední roky nezměnilo.

Autor: Michal VernerFoto: Robert Zlatohlávek, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ