Požadavek krajů na čtyři miliardy korun na opravy silnic nižších tříd od státu považuje premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za oprávněný. Telefonicky z Bratislavy řekl, že deficit krajů na opravy silnic je odhadován na 25 miliard korun. Peníze bude hledat v kapitolách jednotlivých ministerstev. Požadavek formulovala po schůzce s premiérem předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO).
"Ten deficit krajů na opravu silnic druhých a třetích tříd je odhadován na 25 miliard. To je rest předcházejících vlád, které dávaly do opravy silnic minimální peníze. Budeme se snažit ty peníze najít," uvedl. Podle něj ráno na schůzce s hejtmankou sice takový požadavek nezazněl, ale vláda pro jejich nalezení "udělá maximum". Součástí balíku peněz má být i příspěvek státu na zvýšení mezd řidičů.
Babiš připomenul, že bývalá vláda, na které se spolu s ANO podílely ČSSD a KDU-ČSL, investovala do oprav silnic ve správě krajů 10,5 miliardy korun. "To nebylo zvykem, to bylo poprvé, co se to dělo," uvedl.
Nedorozumění
V uplynulém vládním období podle Babiše peníze na opravy ve své kapitole našel ministr dopravy za ANO Dan Ťok. Odmítl, že jako ministr financí kritizoval požadavky tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na zvýšení příspěvku na opravy. "Já jsem kritizoval to, že vláda rozhodla o zvyšování platů řidičů bez toho, aby řekla, kdo to zaplatí. To bylo i předmětem včerejšího (čtvrtečního) nedorozumění," uvedl Babiš. Ve čtvrtek mluvil o tom, že chce vládní nařízení, kterým se loni zvedla minimální mzda řidičů linkových autobusů, zrušit. Dnes ráno uvedl, že se měnit nebude. Na jednání se šéfkou Asociace krajů se domluvil, že peníze najdou kraje a vláda se bude snažit pro regiony najít peníze na opravu silnic.
Z dlouhodobého hlediska je podle Babiše třeba najít systémové řešení problému, k čemuž se podle premiéra dnes zavázala Vildumetzová. Je podle něj třeba vymyslet motivační systém pro nábor řidičů, kterých chybí šest tisíc, a zajistit kontrolu vyplácení mezd.
Finance na opravu
Peníze na opravy silnic kraje dostávaly ze státního rozpočtu poslední tři roky. Vildumetzová řekla, že nyní se bude čekat i na to, jak dopadne hospodaření Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud by tam byl nějaký přebytek, byla by cesta, jak by kraje mohly opět peníze dostat. "Ale nás trápí, že se to dozvíme někdy v březnu nebo dubnu. My bychom se na to potřebovali připravit. Musíme mít připravené projekty a povolení a na jaře bychom už potřebovali opravovat," uvedla Vildumetzová.
Celkové příjmy všech krajů byly podle údajů ministerstva financí předloni 168,3 miliardy korun. Hlavní podíl na tom mají peníze z rozpočtového určení daní. Přes krajské rozpočty ale také procházejí státní peníze na mzdy ve školství nebo na sociální služby. Kromě toho kraje získávají i evropské dotace.