Bém potvrdil: Chceme najmout na stávku cizí řidiče
12.11.2009 07:30 Původní zpráva
Pražský magistrát zvažuje, že v případě nouze nahradí stávkující dopraváky ve městě najatými řidiči. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdil primátor Pavel Bém. Podobný razantní recept pro dopravu obyvatel použila v roce 1997 jako první v zemi olomoucká radnice.
Tehdy najala desítky autobusů i s řidiči od ČSAD. Cizí autobusy jezdily ve statisícovém městě šestnáct dní. Stávku se odboráři dopravního podniku pokusili neúspěšně přerušit už po deseti minutách a neúspěchem skončil i pokus o blokování dopravy na kolejích jejich podniku.
"Ano, samozřejmě s touto variantou počítáme," potvrdil Pavel Bém on-line deníku TÝDEN.CZ bez dalších podrobností.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři vyzvali k dalšímu jednání, ale stávka asi bude
Není jasné, kolik řidičů by magistrát na zajištění dopravy v milionové Praze potřeboval. Desetkrát menší statisícovou Olomouc kdysi nakonec zvládlo devět desítek "přespolních" autobusů s řidiči. "Nemohu víc prozradit, nahrál bych tím odborářům," dodal primátor.
Termín na spadnutí
Odboráři vyzvali magistrát k dalšímu jednání, jinak vyhlásí přesný termín, kdy stávka začne. Problém nastal ve chvíli, kdy se podnik nedohodl s radnicí o to, kolik zaplatí za dopravu v metropoli. Zatímco dopraváci žádají přes 9 miliard, radnice se brání tím, že objednala stejný rozsah dopravy a loni na to stačilo asi 7 miliard.
Pražský primátor minulý týden navrhl, aby si vedení firmy snížilo platy o třicet procent, ostatním zaměstnancům také - o sedm procent. To odboráře, kteří se bouří proti propouštění a špatné situaci ve firmě rozohnilo. Bém ale situaci považuje za vyřešenou, nabídl podniku jednorázovou finanční injekci 900 milionů.
Radnice versus odbory
Bezprecedentní stávka řidičů v olomouckém dopravním podniku v roce 1997 kvůli zvýšení mezd skončila nakonec soudními tahanicemi. Poté, co ji radnice pod vedením viceprimátora z ODS a člena představenstva dopravního podniku Stanislava Loserta úspěšně ustála, se představenstvo dopravního podniku rozhodlo vymáhat po odborech způsobenou dvoumilionovou škodu.
Městští právníci politikům poradili, aby nechali u soudu uznat stávku jako nezákonnou, což se jim nakonec po dvou letech podařilo. Odboráři totiž udělali chybu: jmenné seznamy stávkujících nepředali ve lhůtě, kterou stanovuje zákon. "Bude to precedens pro celou zemi. Díky stávce se vymazal mýtus, že dopravní podnik je nenahraditelný. Není problém zajistit dopravu jinde," řekl tehdy médiím Losert.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.