Znečištění vzduchu v tunelech městského silničního okruhu v Praze přesahuje povolené limity. Krátkodobá koncentrace polétavého prachu místy dosahuje až patnáctinásobku hygienických norem. Nejhorší je situace ve Strahovském tunelu. Sdělil pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení). Analýzu ovzduší pro místostarostu zpracoval Ústřední automotoklub (ÚAMK).
Nejhorší situace byla naměřena v odpoledních hodinách při průjezdu Strahovským tunelem. Hodnoty prachových částic tam dosahovaly až 784 tisíc jednotek polétavého prachu na centimetr krychlový (pt/ccm). Denní imisní limity přitom jsou 50 tisíc pt/ccm a zdraví nebezpečná je koncentrace už od 30 tisíc.
V tunelovém komplexu Blanka pak odborníci naměřili při dopravní špičce 412 tisíc pt/ccm. "Blanka musí řidičům pomáhat, ne je dusit. Praha musí tento stav neprodleně řešit. Výrazné zlepšení může přinést častější čištění tunelů. Obratem požádám magistrát a Technickou správu komunikací o zvýšení četnosti úklidů v tunelech," uvedl Mirovský.
Odborníci zkoumali také ovzduší v podzemních garážích pražských nákupních center. Hladinu 100 tisíc pt/ccm překročilo jen parkoviště obchodního centra Nový Smíchov. Kromě motorů znečišťují ovzduší také oděrky brzdových destiček nebo tření pneumatik o asfalt.
Podobné měření provedl letos v březnu ÚAMK také pro magistrátní odbor životního prostředí. Tehdy limity rovněž překročily normy. Například v Blance to bylo zhruba trojnásobně. Špatná byla situace i na povrchu, například na křižovatce Evropské a Horoměřické ulice nebo ve Svatovítské ulici v Praze 6.
Automobilová doprava je největším znečišťovatelem ovzduší v hlavním městě. V současné době trápí Prahu zejména prachové částice označované jako PM10. Magistrát proto chystá návrh opatření, kterými chce omezit v Praze dopravu v době zhoršené kvality ovzduší. Při nejvážnější smogové situaci by do města nesměly vjíždět nákladní automobily nad šest tun a také polovina osobních aut, jejichž poznávací značka končí buď sudým, nebo lichým číslem.