Bouračky v letním obutí se nově mohou prodražit
04.11.2008 08:00 Původní zpráva Aktualizováno 04.11. 08:14
Pojišťovny získaly od listopadu další nástroj, jak bojovat o klienty z řad tuzemských řidičů. Příležitost pro nové trumfování s konkurencí jim dává vyhláška ministerstva dopravy. Ta stanovila na vyznačených úsecích povinnost zimního obutí. Některé pojišťovací ústavy proto obratem přispěchaly s jednotným prohlášením: šoférům proplatíme i nehody zaviněné jízdou na letních pneumatikách.
Kdyby ministerská vyhláška nařizující zimní obutí platila již od letošního března, jak měl Řebíčkův úřad původně v úmyslu, provětrala by hned v prvních dnech své účinnosti peněženky desítek řidičů.
Škoda za 28 milionů
Na zelený čtvrtek 21. března postihlo dálnici D1 hotové boží dopuštění. Během chvíle došlo během dopoledne k 93 dopravním nehodám, při nichž byly poškozeny více než dvě stovky vozidel. A celková škoda byla vyčíslena na 28 milionů korun.
VÍCE ČTĚTE: Nehodu na D1 zavinila rychlost, škoda je 28 milionů
Nejfrekventovanější česká autostráda byla hodiny neprůjezdná směrem na Prahu i na Brno. Jednou z hlavních příčin největší tuzemské havárie všech dob byly právě letní pneumatiky, do nichž své plechové miláčky obula řada nedočkavých řidičů.
Podobným kalamitám má nyní zabránit právě vyhláška. Ta totiž řidičům přikazuje "jízdu v zimním", pokud klesne teplota pod pět stupňů Celsia, například i na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou. Tedy v místě, které zažilo rekordní bouračku.
Některé pojišťovny však zareagovaly obratem. A svým klientům vzkázaly, že je nebudou trestat, pokud zaviní nehodu na letních gumách. "Vzniklé škody z havarijního pojištění či povinného ručení budeme zatím proplácet," uvedl Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.
Ústav bude prý nehody zatím pouze evidovat. Po čase je vyhodnotí a teprve pak se rozhodne, jak bude do budoucna postupovat. "Letos rozhodně naše zákazníky sankcionovat nebudeme," ujišťuje Král.
V Česku bez sankcí
V zahraničí (například v Německu) je přitom běžná praxe, že řidičům, kteří nerespektovali povinnost zimního obutí, krátí pojišťovny pojistné plnění z havarijního pojištění či povinného ručení.
Tuzemské ústavy však vesměs hlásí jednotný postup. Prokázat vliv letních pneumatik na nehodu je podle jejich zástupců totiž často obtížné prokázat. "Budeme proto takové škody nadále proplácet," potvrdil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
TAKÉ ČTĚTE: Povinná zimní výbava? Zatím zmatek
Naproti tomu Česká podnikatelská pojišťovna klienty varuje, že se jim neuposlechnutí vyhlášky může významně prodražit. "Prokážeme-li příčinnou souvislost, můžeme žádat finanční náhradu," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Renata Svobodová.
S přijetím vyhlášky podle ní všechny pojišťovny souhlasily. "Některé dokonce tlačily na to, aby se zavedla. Takže moc nerozumím tomu, proč nyní řidiče pardonovat," dodala.
Obdobný názor mají i zástupci pojišťovny Allianz. "Pokud viník nehody nesplní povinnost zimních pneumatik, zvážíme, zda na něj uplatníme právo na uhrazení vyplacené částky," potvrdila mluvčí Pavla Paseková.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.