Několik mrtvých a desítky zraněných - tyto počty každoročně zapisují policisté do svých statistik o nehodách tramvají s chodci. Následky střetů bývají fatální. Ohrožené jsou hlavně děti, které z místa šoféra leckdy nejsou vůbec vidět. Právě na ně se proto zaměřuje velká preventivní kampaň, která právě odstartovala.
Dva mrtví a 11 těžce zraněných. To je bilance dopravních nehod, při kterých vloni v Praze srazila tramvaj chodce. Lidé si totiž prý často neuvědomují, že právě tramvaj má absolutní přednost, a to i na přechodu pro chodce. Zároveň podceňují i delší brzdnou dráhu těžké soupravy. Při padesátikilometrové rychlosti dokáže tramvaj zastavit až po 130 metrech. Nemá volant a brzda je tak jedinou možností, jak tragédii zabránit. "Následky střetu tramvaje s chodcem jsou obvykle fatální. Kromě toho, že nelze změnit její směr, je také velmi těžká - jeden vůz tramvajové soupravy váží bez cestujících téměř 15 tun," vysvětluje koordinátorka prevence Pražské policie Zuzana Pidrmanová a doplňuje hrůznou statistiku srážek tramvaje s chodcem: "Jen za rok 2011 došlo k sedmi smrtelným zraněním."
Z loňských 58 nehod zavinili drtivou většinu právě chodci, kteří nedávali pozor nebo přebíhali na poslední chvíli. Samostatnou kapitolou jsou pak malé děti, které řidič ze svého místa lehko přehlédne. "Pokud si stoupnou před tramvaj, nebo těsně před ní přecházejí, tak je v podstatě nemám šanci vidět," vysvětluje řidič tramvaje Milan Bodlák.
Stovky školáků proto budou moci celý tento týden přicházet na stanoviště speciálních tramvají, kde s nimi policisté i řidiči budou hovořit o bezpečnosti na kolejích. Děti mají podobné akce rády a jsou proto žádané i ze strany škol a předškolních zařízení. Řidiči zájem vítají - podle nich je před tramvajemi v ulicích potřeba většího respektu. Jak od malých, tak od velkých chodců. V podstatě je to totiž vlak, který jezdí po městě.