Ministerstvo dopravy chce v budoucnu nabízet majitelům pozemků, které jsou určeny pro výstavbu dálnic, tržní cenu. Ve většině případů by šlo o nižší cenu, než činí dnes nabízená cena úřední. Uvedlo to vedení ministerstva dopravy na tiskové konferenci. O nápadu chtějí jednat s ministerstvem financí.
Podle úřadu by byl nový systém spravedlivější; stát by na výkupu navíc ušetřil nemalé částky. Úřední ceny nyní stanovuje vyhláška ministerstva financí. Stát údajně platí příliš vysoké částky třeba za pole a louky, tedy nestavební půdu. Je to dáno tím, že tyto pozemky se musejí nejprve převést na půdu stavební.
"Když stát nyní platí vlastníkům desetinásobek tržní ceny, tak mnoho vlastníků se s naším novým návrhem nesmíří," uvedl náměstek ministra dopravy Roman Kramařík, podle něhož se může zvýšit počet soudních sporů.
20% bonus jako náplast
Náplastí pro majitele má být například dvacetiprocentní bonus za dobrovolný prodej
nebo příspěvek na stěhování. Naopak u pozemků, které leží například na okrajích velkých měst, je tržní cena vyšší než úřední.
Stát ale nemá možnost v prvním kole výkupu tržní cenu nabídnout. Tržní cena se platí až ve druhém kroku, kterým je vyvlastnění. Podle Kramaříka například polovina majitelů pozemků na budoucím pražském okruhu čekala až na vyvlastnění, které postoupila dobrovolně. Výstavba se tím zdržela.
Konec odkladného účinku?
Nové cenové opatření by mělo podle ministra dopravy Gustáva Slamečky jít ruku v ruce s novelou zákona o vyvlastnění. Podle novely by neměl soud mezi majiteli a státem o cenu pozemku mít automaticky odkladný účinek na vyvlastnění pozemku a zahájení stavby.
O odkladném účinku žaloby by mohl rozhodnout soud pouze v případě, že by majiteli hrozila "nenahraditelná újma". "Cena se dá řešit i v době, kdy tam už jezdí auta," uvedl Kramařík. Podle něj se drtivá většina soudních sporů týká právě ceny, a nikoliv samotného aktu zabrání pozemku státem.
Foto: ČTK