Ministr dopravy Bendl ve vlaku: Je tady teplo a čisto
23.02.2009 08:00 Fotoreportáž
Pondělní srážka vlaků mezi Vratimovem a Paskovem opět rozvířila debaty o kvalitách spojů na tuzemské železnici. On-line deník TÝDEN.CZ proto oslovil ministra dopravy Petra Bendla, aby si během "přepadové" jízdy sám vyzkoušel pocity, které na dráze zažívají denně tisícovky cestujících.
Itinerář inspekční jízdy se musel přizpůsobit nabitému ministerskému programu. Nakonec zvítězilo středeční odpoledne, kdy se Bendl přesouval z Prahy na jednání a slavnostní zahájení lyžařského šampionátu do Liberce.
ČTĚTE TAKÉ: Strojvůdci: Dráhy ruší výpravčí. Pak se srážejí vlaky
Kvůli zdlouhavému rokování ve sněmovně, která probírala vládní balíček proti ekonomické krizi, se ministr zpozdil a na start do Staré Boleslavi nedorazil. První úkol, pořídit u okénka ve staniční budově co nejvýhodněji jízdenku na inspekční trasu, proto zastává jeho mluvčí Martin Kupka.
Na čtyřiačtyřicetikilometrové trase ze Staré do Mladé Boleslavi, s přestupem ve Všetatech, České dráhy příliš cenových zvýhodnění nenabízejí - jedinou variantou je základní sleva pro skupiny.
Na "přepadovou" jízdu si Bendl vyhradil jednu hodinu. Do typicky zeleného motoráku nastoupil v zapadlé stanici Dřísy těsně za Starou Boleslaví. Na nástupišti ještě předtím stihl prokřehnout: vlak měl v tu chvíli devět minut zpoždění.
Ihned po nástupu si Bendl pochvaluje útroby vlaku. "Je tady teplo a čisto," libuje si. A přidává historky z mládí. "Otec dělal na dráze, takže jsem cestoval prakticky jenom vlakem, měl jsem režijní jízdenku," usmívá se ministr při vzpomínkách na dvacet let staré zážitky.
ČTĚTE TAKÉ: Na koleje vyjedou nové vlaky za 4,5 miliardy korun
A co se za tu dobu změnilo? "Vlastně nic. Ono to vyzní špatně, když se ale rozhlédnu, tak sedím přesně ve vagonu z mého mládí," připouští Bendl. V roli vládního reprezentanta už cestuje výhradně automobilem (rovněž po konci inspekční jízdy na něj v Mladé Boleslavi čeká ministerská limuzína, aby jej spěšně dopravila do Liberce).
Devítiminutová "sekyra" se vlaku na krátké trase do Všetat dohnat nepodařilo. Na přestup přitom podle jízdního řádu mají cestující pouhé tři minuty. Obavy z toho, zda inspekční skupina (výjezdu se účastnil kromě ministra a jeho mluvčí také šéf drážní inspekce Roman Šigut) přípoj stihne, rozptýlil až průvodčí.
"Musíte obejít nádraží, tam na vás ten vlak bude čekat," poradil uniformovaný muž s vizáží Krakonoše. Aspoň na chvíli tak vyvrátil jednu z nejčastějších výtek pasažérů - absenci jakékoliv komunikace zaměstnanců drah s pasažéry.
Také druhý vagon je na první pohled příjemně vytopený a čistý. Vyráží se ještě na inspekci záchodků. Kromě sady blátivých šlápot je rovněž ve slušném stavu. "Normální záchod. V případě nouze tady lze klidně vykonat potřebu," hodnotí ministr.
Na žádost, aby se posadil a zapózoval, však kroutí zamítavě hlavou. "Ne, ne, to po mně nechtějte," říká Bendl a vypochoduje pryč z prostoru toalet.
Blíží se Mladá Boleslav, a tedy konec téměř hodinové "přepadové" jízdy. Ministr se netají tím, že je s výsledkem spokojený. "Potvrdilo se, že ty poměry nejsou tragické. Je ale třeba, aby na drahách fungovala větší konkurence," má jasno Bendl.
Jeho optimismus však zaměstnanci drah často nesdílejí. Kritikou nešetřil například Ivan Trnka ze stanice v Mladé Boleslavi. "Vidíte naši železniční budovu? Za jednačtyřicet let, co jsem u drah, se vůbec nezměnila. Akorát v čekárně se nyní netopí," zlobí se energický muž.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.