Mrtvých na silnicích zase přibývá, Ťok chce zvýšit pokuty

Domácí
7. 11. 2015 06:01
Nehoda na dálnici D2. Řidič nedobrzdil, srážku s kamionem nepřežil.
Nehoda na dálnici D2. Řidič nedobrzdil, srážku s kamionem nepřežil.

Na českých silnicích letos nejspíš zemře víc řidičů, spolujezdců či chodců než vloni. Pokud se tento černý scénář, vycházející s policejních statistik, naplní, bude to už druhý rok po sobě, co se zvýší počet nejtragičtějších následků dopravních nehod.

Vloni zemřelo na českých silnicích 629 lidí, a bylo to poprvé od roku 2008, co počet usmrcených přibylo. V předchozích letech měla křivka klesající trend. Jenže letošní rok nejspíš ten loňský překoná a mrtvých bude opět o něco víc. Vyplývá to z policejních statistik i předběžných čísel.

Od ledna do září zahynulo při dopravních nehodách podle uzavřených policejních dokumentů 493 osob, což je o dvacet víc než v uplynulém roce. Podle takzvaných denních statistik, které jsou předběžné a mohou ještě doznat menších změn, zahynulo v říjnu dalších padesát mrtvých. Od ledna do října tak prozatímně zemřelo 543 lidí, ale toto číslo může být po uzavření policejní statistiky o něco vyšší, protože někteří vážně zranění umřou až v nemocnici. Loni přitom od ledna do října zahynulo 531 osob.

Aby letos nezemřelo na silnicích víc lidí než loni, může přijít o život v posledních dvou měsících roku maximálně 86 lidí. Nevypadá to ale moc reálně, jen v prvních čtyřech listopadových dnech zahynulo při dopravních nehodách jedenáct osob. Konec roku navíc kvůli mlhám, sněhu či náledí bývá jedním z nejrizikovějších období a bouraček spíše přibývá, než ubývá. Meteorologové na druhou stranu předpovídají zatím nadprůměrně teplé počasí.

Policista uděluje pokutu (ilustrační foto).Na nepříznivý trend v počtu usmrcených už reagoval ministr dopravy Dan Ťok, který v televizi Prima oznámil, že jeho podřízení připravují výrazné zvýšení pokut za vážné dopravní přestupky. "V posledních patnácti letech se ceník pokut a vůbec bodový systém neměnil a je potřeba přinést nějaký další podnět. Chceme výrazně zdražit největší přestupky, u těch bagatelních necháme sazby v podstatě podobné, jaké jsou," řekl Ťok.

Například při překročení rychlosti v obci o 40 nebo 50 kilometrů v hodině by se horní sazba ve správním řízení mohla zvýšit z 10 na 25 tisíc korun. Navíc by se měl zvýšit počet trestných bodů za tento přestupek z pěti na šest. Zároveň by se zavedla i bloková pokuta ve výši 5 tisíc korun.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ