Opilí řidiči loni nejčastěji bourali ve Zlínském kraji. Žádný jiný region České republiky nemá tak vysoký podíl dopravních nehod spáchaných pod vlivem alkoholu. A že nejde jen o shodu okolností, dokazují také zdravotnické statistiky. I podle nich má východ Moravy skutečně velké problémy s nezřízeným pitím.
Alkohol za volantem není nic neobvyklého. Tedy alespoň pro řidiče ze Zlínského kraje. Tam loni došlo k 268 haváriím spáchaným pod vlivem alkoholu, což je přes patnáct procent, tedy téměř šestina z celkového počtu dopravních nehod v tomto regionu za minulý rok. Přitom ve statistikách za celou republiku činí podíl nehod pod vlivem alkoholu jen sedm procent.
Podíl nehod pod vlivem alkoholu na celkovém počtu havárií |
Praha 2,85 % Středočeský kraj 7,18 % Jihočeský kraj 9,94 % Plzeňský kraj 10,81 % Ústecký kraj 6,28 % Královéhradecký kraj 7,92 % Jihomoravský kraj 8,32 % Moravskoslezský kraj 8,67 % Olomoucký kraj 8,61 % Zlínský kraj 15,38 % Vysočina 10,51 % Pardubický kraj 8,75 % Liberecký kraj 7,32 % Karlovarský kraj 10,67 % Česká republika 7,06 % |
Přesto obyvatelé Zlínského kraje nadále často usedají za volant i potom, co toho v hospodě hodně vypili. "Nedokážeme si to dost dobře vysvětlit. Vždyť tresty za jízdu pod vlivem jsou opravdu přísné, a ti lidé si ani neuvědomují, že mohou vážně ublížit sobě i někomu jinému," divila se.
Všichni ve voze namol
Že se s opilými řidiči setkávají policisté z východu Moravy neustále, hned mluvčí policistů doložila jedním případem z nedávné doby. "Hlídka zastavila u Luhačovic auto a jeho řidiči naměřila 1,27 promile alkoholu v krvi. Když pak odvážela dotyčného motoristu na krevní testy, tak ve voze zůstal spolujezdec, který nemá řidičský průkaz," popisovala situaci. Spolujezdce zřejmě začalo čekání na odvoz nudit, a tak se rozhodl vyrazit na okružní jízdu po Luhačovicích. "A skončil v příkopu, kam zapadl při couvání. Policisté mu pak naměřili 3,49 promile," doplnila Bartíková.
Na obranu tamní policie je nutné říci, že problémy s nadměrným pitím jsou ve Zlínském kraji skutečně obrovské. To dokazují nejen údaje o počtu dopravních nehod, ale rovněž čísla zveřejňované Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Podle posledních údajů za rok 2009 bylo právě ve Zlínském kraji evidováno nejvíc léčených alkoholiků, a to zhruba 39 na každých deset tisíc obyvatel.
I v počtu psychických poruch vyvolaných pitím je tento region na špičce celorepublikového žebříčku za rok 2009, konkrétně na třetím místě za sousedním Olomouckým a Moravskoslezským krajem. A nezřízené pití se odráží taky na fyzickém stavu lidí ze Zlínského kraje. Předloni připadalo na každých sto tisíc obyvatel regionu přes jednašedesát nemocných, kteří museli být hospitalizováni kvůli tomu, že si alkoholem zničili játra. To je o polovinu více, než činí celorepublikový průměr.
Co se týče množství dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu, tak na druhém místě za Zlínským krajem se umístil kraj Plzeňský. Tam způsobili opilí řidiči skoro jedenáct procent ze všech nehod. A v tomto regionu navíc alkohol zabil největší procento lidí. Při nehodách v opilosti zahynulo v Plzeňském kraji jedenáct osob, což je téměř čtvrtina z celkového počtu usmrcených při haváriích.