Šéf Leo Express
Nový hráč na kolejích: Máme nové octavie, konkurence stodvacítky
02.06.2012 07:15 Rozhovor
Na železniční trať z Prahy do Ostravy v prosinci vrhne další soukromník - společnost Leo Express. Její šéf, teprve sedmadvacetiletý Leoš Novotný, si vůbec nepřipouší, že by mohl ve srovnání s Českými drahami a firmou RegioJet podnikatele Radima Jančury pohořet. Syn někdejšího majitele potravínářské společnosti Hamé tvrdí: Nabídneme služby z jiného světa.
Jak vás napadlo, že si pořídíte vlaky a budete s nimi jezdit po Česku? To vás tak štvaly České dráhy a jejich staré vlaky?
Ono se to spojilo. Hlavně na střední škole jsem vlakem jezdil pravidelně. Takže jsem moc dobře věděl, jaké služby zdejší vlaky nabízejí a za jaké ceny. Na druhou stranu jsem měl investiční společnost, která se zabývala tím, že hledala místa, kam vložit peníze. V roce 2009 jsme si s kolegy najednou všimli aktivity některých podnikatelů, kteří se chtěli vrhnout na železniční trh a konkurovat národnímu dopravci. Řekli jsme si: Pozor, tady se něco děje. Příležitost jsme tedy prozkoumali a s podivem zjistili, že vše vychází až příliš dobře.
Tak proč jste nezačali už tehdy?
Původně jsme chtěli. Řekli jsme si, že rychle nakoupíme starší rychlíky, upravíme je a co nejdříve vyjedeme. Viděli jsme však dva hlavní problémy. Když bychom koupili starou lokomotivu a staré vagony, nenabídli bychom cestujícím nic navíc. Jen to, na co jsou u národního dopravce zvyklí. Prostě jsme nevěřili, že by to mohlo fungovat.
Proč jste zvolili právě švýcarské soupravy Stadler Flirt?
Ze tří důvodů. Jednak jsou to naprosto nové soupravy, které nabízejí o třídu lepší služby než vlaky našich konkurentů. A navíc jsou i úspornější. Největší položkou při provozování vlaku v Česku je poplatek za využití kolejí. Platí, že čím těžší vlak máte, tím víc platíte. My jsme proto koupili vlak z hliníku a ne železa, a najednou platíme o polovinu méně. Navíc mají naše vlaky takzvané inteligentní motory, které spořebují jen tolik elektrické energie, kolik k jízdě opravdu potřebují. Ve výsledku jsou tedy naše provozní náklady poloviční ve srovnání s konkurencí. My zkrátka jdeme do boje s konkurenty, kteří navzájem šermují dřevěnými meči. My musíme být chytřejší, jít do toho souboje s opravdovým mečem a ty jejich zbraně jednoduše utnout.
Co chcete nabídnout cestujícím? Ty úspornost vašich vlaků zase tak nezajímá.
Jdeme cestou ždímání nejposlednějších technologií. Nebavíme se o tom, jestli tam má být wi-fi taková nebo trochu horší, vždy sáhneme po té nejlepší. To samé platí o cateringu, který musí být na úrovni letecké dopravy. Stejně tak jsme volili i sedačky. Mohli jsme koupit horší sedadla, ale zvolili jsme ty nejvychytanější. Líbí se mi, jaké služby ve svých vlacích nabízí soukromý dopravce jezdící do na lince Praha-Ostrava, ale my budeme lepší. Právě díky modernosti našich vlaků.
Je asi jediná věc, kterou jste o sobě ještě neřekli. Jaké budou vaše ceny?
Bylo by v našem zájmu cenu ihned říct, ale já to bohužel nevím. Zatím se ladí. Nyní se rozhodujeme, zda budeme nějaké služby dotovat či ne. Prvotní myšlenka ale určitě byla ta, že nabídneme lepší služby za srovnatelné ceny. Byli bychom naivní, kdybychom si mysleli, že by s námí lidé jezdili, kdybychom byly řádově dražší než konkurence.
Proč jste se rozhodli začít na trase z Prahy do Ostravy? Budete tam už třetím dopravcem v pořadí. Nebojíte se, že je trh na této trati už zcela naplněný?
Nebojíme. Přestože je tam konkurence, tak má trh na této trase největší potenciál. Z našeho pohledu je to první krok do nejbezpečnější zóny.
Mluvíte, jako by na té trati ani žádná konkurence nebyla.
My si s konkurencí hlavu nelámeme. Já vím, že to, co nabídneme, bude úplně z jiného světa. Je to podobné jako bitva dvou taxíkářů, kteří jezdí za stejné ceny, ale jeden s třicet let starou stodvacítkou a druhý s nejnovější octavií. Jsme na prahu skutečné reinvence železnice. Na vlak se tady stále díváme skrz prsty, ale v západní Evropě je to přesně naopak. Tam ti chytří jedou vlakem, protože je to rychlejší, levnější, bezpečnější a pohodlnější. Myslím, že tomu tak bude i v Česku.
Sázíte tedy na to, že na koleje přilákáte více lidí?
Ano. Je to předpoklad pro náš další rozvoj. Do budoucna chceme jezdit nedotovanou dopravu. Má to výhodu, že se nikomu nezodpovídáte. Nikdo vám neříká, kdy máte odjíždět, kde zastavovat, kolik si účtovat. Máte zkrátka svobodu. Ale na tržní riziko se nedá jezdit všude. Na řadě hlavních tratí v Česku jezdí příliš málo lidí, aby byl ten provoz bez dotace udržitelný. Do budoucna mají ale i tyto tratě potenciál, že zde půjde jezdit bez státního příspěvku. Musíme jen lidi naučit jezdit vlakem.
Kdy poprvé do Ostravy vyjedete? A kolikrát za den tam budete jezdit?
Vyjedeme v prosinci. V první fázi budeme mít pět vozidel, které odjezdí šestnáct spojení denně. Chceme lidi uspokojit v každou denní dobu. Aby nemuseli ani zvažovat cestu s konkurencí. To samé by mělo platit i na dalších trasách.
Na jaké další lince chcete vlastně jezdit? Mluvilo se o trase Praha - České Budějovice.
Chtěli bychom jezdit mezi velkými českými městy, tedy i mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Ohlížíme se i po trase do Vídně.
Už se vám podařilo přetáhnout pár schopných lidí od konkurence. Jak lovíte lidi do svého týmu? Přeplácíte?
Když jsem se do toho projektu zapálil, scházel jsem se se spoustou lidí z oboru. Tak jsem i potkal našeho nynějšího generálního ředitele. Další lidi přicházeli velmi organicky. Nebyl to headhunting, naopak jsme šli pomalejší a zdravější cestou.
Máte už stewardy? Co jste po nich chtěli? Aby byli ještě ochotnější než ti u konkurence?
Stewardy máme. Hlavní požadavek pro přijetí byl, aby cestujícím splnili vše, co jim na očích vidí. Ale neměli by je zase otravovat. Najali jsme už i strojvedoucí. Na začátku jsme počítali, že je budeme muset přeplácet, ale nakonec k nám šli i za stejné peníze, které brali jinde. Brali to tak, že celou kariéru jezdili služebné škodovkou a teď jim dal někdo služební ferrari.
Kolik jste dali do projektu peněz a kde je berete?
V první fázi jsme zaplatili asi 1,5 miliardy korun za pět nových souprav. Už nyní ale stahujeme peníze od věřitelů, abychom mohli investovat dále. Hodně nám pomáhají banky.
Vypadáte hodně sebevědomě. Vůbec si nepřipouštíte, že by to mohl být v prosinci, kdy poprvé vyjíždíte, propadák?
První rozhodnutí se nedělalo úplně dobře. Ve srovnání s dneškem jsme toho moc nevěděli, bylo to takové dřevorubecké rozhodnutí. Čím více se blíží den výjezdu, tím jsem si jistější, že jsme udělali dobré rozhodnutí. Vznikl tady nový trh a my jsme jedni z prvních, kteří v něm plují. Národní dopravci se zadýchávají všude v Evropě. Ve všech evropských zemích teď vznikají podobné projekty jako ten náš. Je tady jasný trend otevírání železničního trhu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.