Nejen pracovníkům v dopravě se nelíbí nové vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů - například závodního stravování či režijních jízdenek. S největší pravděpodobností proto podpoří dopravní odboráře i ostatní svazy. Ne však stávkami.
Možnosti, jak podpořit změnu zákona o zaměstnaneckých benefitech, projednají předsedové všech odborových svazů 22. března. "Budou se radit, co všechno se dá udělat," potvrdila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. "Nynější podoba zákona o DPH způsobuje problémy všem. Proč by měla třeba závodní jídelna, která nevytváří zisk, vypočítávat daně z cen, jaké mají jídla v restauracích," poznamenala.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě
Odborové svazy v dopravě již v souvislosti s novým zdaněním benefitů dvakrát ohlásily stávku - jednou ji posunuly a následně ji zrušily. V jiných oblastech s největší pravděpodobností odboráři se stávkováním vůbec nepočítají. "S přerušením práce v ostatních resortech se nepočítá. Podpora potřebné novely zákona by měla mít spíše podobu vysvětlovací informační kampaně," naznačila Kašparová.
PSALI JSME: Poslanci vyslyšeli odbory. Stávka přesto hrozí dál
Odboráři zesilují hrozby, chystají sérii stávek
V dopravě je ovšem hrozba stávky stále aktuální, což ve středu odboráři několikrát naznačili. V současnosti čekají na to, jak se k novele zákona postaví v pátek dopoledne Senát. V něm má většinu občanská demokracie společně s TOP 09, která není snížení daní ze zaměstnaneckých benefitů nakloněna. Proti ústupkům odborářům jsou i někteří lidovečtí senátoři.
"Nechci předem spekulovat, jak se situace vyvine. Očekávám, že se senátoři zachovají zodpovědně, a novelu schválí," doufá předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. S předpokládanou podporou sociálních demokratů, komunistů a lidovců v Poslanecké sněmovně by mohla novela projít i přes nesouhlas Senátu.
Ilustrační foto: archiv