Plán radnice
Praha 3 ustupuje cyklistům. Auta mají "uhánět" jen třicítkou
03.07.2013 11:00 Původní zpráva
Praha 3 se rozhodla podpořit cyklistickou dopravu v metropoli. Architekt, vášnivý cyklista a donedávna člen magistrátní komise pro cyklodopravu Tomáš Cach se rozhodl vytvořit studii rozvoje cyklodopravy pro tuto městskou část. Významnou změnou by bylo zavedení zóny s názvem "Tempo 30", kde by byla maximální rychlost pro automobily snížena na 30 kilometrů za hodinu. Studie stála městskou část bezmála 300 tisíc korun.
Jezdit po metropoli na kole je nejen způsob přepravy, ale stále více vyjádření životního postoje a stylu. Magistrát se dlouhodobě snaží prosazovat "Prahu cyklistickou" a být k pražským cyklistům vztřícnější. Myšlenka studie tzv. cyklogenerelu Prahy 3 je jasná. Otevřít Prahu 3 více chodcům a zejména cyklistům a naopak zmírnit, zklidnit a omezit automobilový provoz.
"Základními principy jsou zklidňování provozu a sdílení prostoru, včetně ochrany slabších a zranitelnějších uživatelů: především cyklistů a chodců před automobily, ale také chodců před cyklisty," píše se ve studii, kterou si radnice nechala vypracovat architektem Tomášem Cachem. Městskou část stála "229 400 korun včetně DPH", jak on-line deníku TÝDEN.CZ sdělil mluvčí Stanislav Kněnický.
Podle místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta je studie dlouhodobým záměrem, tudíž nelze vyčíslit, kolik by poměrně rozsáhlá opatření stála. "Cyklogenerel pro území Prahy 3 není podrobnou projektovou dokumentací, ve které by bylo možné kalkulovat finanční náklady. Jde o strategický dokument na dvacet let dopředu, s jehož využitím by měla městská část navrhovat budoucí rekonstrukce ulic, křižovatek a veřejných prostranství tak, aby při jejich projektování bylo myšleno i na cyklisty," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Rut. Dokument podle něj v současné době projednává radnice s veřejností a zatím nebyl definitivně schválen.
Jedním ze zásadních opatření by mělo být vytvoření oblastí, kde by platil režim tzv. Tempo 30. Oblast s omezením pro automobilovou dopravu na maximálně 30 km za hodinu už funguje v Karlíně. I na Žižkově by měla fungovat ve většině ulic, aby zlepšila podmínky pro cyklisty. Podle architekta Tomáše Cacha by se díky tomu hluk v oblasti snížil průměrně o dva až tři decibely.
"Pokud o dvě zaparkovaná auta před vámi někdo vstoupí do vozovky, stačíte zabrzdit: z rychlosti 30 km/h totiž řidič stihne zastavit na vzdálenost 13 metrů, zatímco v rychlosti 50 km/h nestihne ani začít brzdit," popisuje Cach výhodnost snížení rychlosti. Podobné snížení rychlosti by také znamenalo vystavění nových zpomalovacích pásů, tzv. retardérů. Zároveň by mělo být vytvořeno více pásů pro cyklisty, tzv. cykloobousměrek s omezením automobilové dopravy v jednom směru, tedy s povolenou jízdnou cyklistů v protisměru. Architekt Cach ve studii upozorňuje, že pro podobná opatření se v minulosti už vyslovila i Evropská unie - usnesení Evropského parlamentu ze dne 27. září 2011 o evropské bezpečnosti silničního provozu v letech 2011-2020 členským státům EU doporučuje zřizování zón Tempo 30 a dopravně zklidněných oblastí.
Plán počítá i se zřízením tzv. "cyklistických ulic". Týkat by se to mělo Lucemburské, Jeseniovy, ulice Za Žižkovskou vozovnou, Zelenky-Hajského, Kubelíkovy, Slezské a několika dalších. Jak on-line deník upozornil Vratislav Filler z cyklistické iniciativy Automat, takové ulice by ale průjez aut umožňovaly. Pro motoristy taková ulice znamená, že cyklisté jezdí uprostřed a například nesmí být předjížděni auty. V městské části by pak měly přibýt stojany na kola, která by se nejvíce měla vyskytovat třeba na úřadech, u škol a podobných institucí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.