Okruh nepomohl
Pražská Jižní spojka je stále nejvytíženější českou silnicí
07.05.2011 18:10 Původní zpráva
Až sto padesát tisíc aut denně projíždí po pražské Jižní spojce. Proto nadále zůstává dopravně nejvytíženějším silničním úsekem v zemi. A přitom jí mělo už před více než půl rokem ulehčit otevření nové jižní části Pražského okruhu. Hustota dopravy na spojce se sice po otevření okruhu opravdu nakrátko snížila o desítky tisíc vozidel denně, ale volná silnice zanedlouho přilákala auta, a počet řidičů využívajících každodenně Jižní spojku se tedy nakonec vlastně vůbec nezměnil.
Podle ročenky pražské dopravy za minulý rok, vydané před nedávnem Technickou správou komunikací v Praze (TSK), projíždělo v roce 2010 po nejvytíženějších úsecích Jižní spojky denně v průměru 121 až 147 tisíc vozidel a po Barrandovském mostě 132 tisíc aut. To je zhruba stejná hustota dopravy jako v předchozích letech, a přitom měla těmto silnicím ulevit nová jižní část Pražského okruhu, otevřená loni na konci září.
Jenže tyto statistiky nemohou ukázat, jak to na úsecích Jižní spojky, které kopíruje nová část Pražského okruhu, opravdu vypadá. Jen podle čísel to zdánlivě vypadá, že se hustota provozu na spojce nezměnila, ale v reálu je tam nyní doprava oproti dřívějšku daleko plynulejší, bez kolon stojících aut, které se v minulých letech na spojce tvořily snad každý den. "Povedlo se i s pomocí zákazu vjezdu kamionům přesunout z Jižní spojky těžkou nákladní dopravu na Pražský okruh. A proto kolony, které spojku tak často blokovaly, zmizely," vysvětloval první náměstek ředitele pražské TSK Ladislav Pivec.
Takže ačkoli se podle statistik hustota dopravy nezměnila, řidiči teď mohou projíždět po Jižní spojce bez obav, že zůstanou stát v zácpě, nebo se budou krokem posunovat v koloně za nějakým náklaďákem. Po zákazu vjezdu kamionů na spojku, který přišel hned po otevření jižních úseků Pražského okruhu, samozřejmě aut jezdících po Jižní spojce ubylo, a to až o dvacet tisíc za den, ale lidé si prostoru uvolněného náklaďáky brzy všimli a zaplnili ho. "Jižní spojka tak na sebe natáhla dopravu z rezidenčních oblastí. Hustota dopravy na spojce se tedy příliš nezměnila, ale zato ubyly tisíce aut na silnicích v jejím okolí, v ulici 5. května, Lhotecká a dalších," naznačil.
Jak výrazně se zrychlila doprava na Jižní spojce, ukázal i test, který loni provedl on-line deník TÝDEN.CZ. Nejdříve jsme si projeli úsek spojky od Spořilova ke Slivenci předtím, než byla na konci září otevřena nová část Pražského okruhu, která je s touto trasou souběžná. A cesta nám trvala více než půl hodiny. Poté jsme jeli stejnou trasou po zprovoznění okruhu, a to už byla jízda skoro třikrát kratší. Od té doby aut o něco přibylo, protože lidé zjistili, jak je nyní Jižní spojka rychlá, ale i tak si řidiči změnu pochvalují. "Je to skvělé. Než tady otevřeli okruh, trvala mi stejná cesta i hodinu, kvůli těm kolonám," přitakal jeden z řidičů, kteří jezdí po této silnici pravidelně.
Méně nadšení jsou již lidé ze Spořilova, kterým zákaz vjezdu kamionů na Jižní spojku přenesl nákladní dopravu za okna. Trápí je hluk a smog. "Jednáme s Prahou 4 o opatřeních, která by zmenšila zatížení životního prostředí dopravou," zdůraznil Ladislav Pivec z TSK. Uvažuje se protihlukových stěnách, změně nejvyšší povolené rychlosti i navedení kamionů na jiné trasy.
Podle Pivce však tento problém definitivně vyřeší až prodloužení Pražského okruhu. Ale kdy bude dotyčný úsek mezi dálnicí D1 a Běchovicemi zprovozněn, se dá nyní jen těžko říci. "Objevily se protesty proti stavbě tohoto úseku Pražského okruhu a problematické budou jistě i výkupy pozemků. Takže si netroufám odhadnout termín, kdy bude zahájena výstavba," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.