Revoluce v Praze. Přednost aut s více lidmi na palubě

Domácí
5. 2. 2014 06:14
Vyhrazené pruhy pro autobusy fungují v Praze řadu let. Právo jezdit v nich by mohla mít i auta vezoucí víc lidí.
Vyhrazené pruhy pro autobusy fungují v Praze řadu let. Právo jezdit v nich by mohla mít i auta vezoucí víc lidí.

Vedení hlavního města si pohrává s další dopravní novinkou. Po vzoru amerických měst chce vyhrazené pruhy na hlavních městských tepnách, které jsou nyní věnovány MHD, taxíkům a cyklistům, zpřístupnit i autům s vícečlennou posádkou. Přesněji těm, v nichž sedí alespoň dva lidé.

Nápad se poprvé objevil v návrhu změn, které chce Praha prosadit po otevření tunelu Blanka. Auta s vícečlennou osádkou jsou tu zmíněna jako jeden z dopravních prostředků, který by mohl využívat připravovaný vyhrazený pruh na severojižní magistrále. Ale nejde jen o magistrálu. Jak on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), obsazená auta by si mohla užívat jízdu bez kolon ve všech vyhrazených jízdních pruzích v hlavním městě. A není jich právě málo. V součtu měří už téměř třicet kilometrů.

"Ano, v rámci úpravy pražské dopravy se o tomto kroku uvažuje, ale nebylo zatím stanoveno, že to tak skutečně bude. Dokud nebudeme vědět přesný termín otevření tunelového komplexu Blanka, tak jsou všechny tyto úpravy odsunuty na vedlejší kolej a čekají na tento termín," řekl primátor. Otevření tunelu se očekává nejdříve v létě.

Pražský primátor Tomáš Hudeček.Novinka vychází ze současné dopravní situace v hlavním městě. Na hlavních tazích je opravdu k vidění mnoho aut pouze se šoférem. Vyhrazené pruhy pro MHD, taxíky a cyklisty jsou zase často poloprázdné, protože se tu prostě tak často nejezdí. Ani není potřeba dodávat, že pruh určený ostatním vozům je naopak beznadějně přeplněný.

Evropský unikát

Pokud by Praha skutečně otevřela vyhrazené jízdní pruhy i vybraným osobním vozům, stala by se téměř evropským unikátem. Drtivá většina evropských měst totiž tyto pruhy věnuje výhradně městské hromadné dopravě, případně taxíkům a cyklistům.

Velmi častý je naopak tento model za oceánem ve Spojených státech. Na tamních dálnicích v městských aglomeracích jsou speciální pruhy pro více obsazená vozidla naprosto běžné. V USA k nim došli mnohaletým vývojem. Už od dob druhé světové války, kdy byl z důvodu nedostatku pohonných hmot zaveden přídělový systém, se tu totiž propaguje spolujízda a vyhrazené jízdní pruhy jsou jedním z nástrojů, jak ji ještě více podpořit. Takzvaní "carpoolers" tu navíc mívají vyhrazená místa i na vybraných parkovištích. A právě to je podle dopravních odborníků háček.

Dopravní expert: Když pustíte některá auta, spustíte lavinu

Zatímco Američané jsou na své vyhrazené pruhy pro osobní vozy zvyklí a dokážou si jejich existenci vcelku jednoduše vysvětlit, pro Čechy by to byla novinka, se kterou by se museli sžít. "Myslím si, že to bude hromadně zneužíváno. Jakmile tam pustíte jedno osobní auto, jako byste otevřel stavidla. Není to praktická záležitost. Myslím, že to nic nevyřeší," soudí mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

Američané si na pomoc při propagaci spolujízdy neváhali vzít i Hitlera.Podle něj bude také těžké kontrolovat, zda pruhem jezdí skutečně více obsazená auta. "Nedovedu si představit, že by u každého pruhu stáli policisté a chytali auta, která tam nemají co dělat. Problémy by měl i kamerový systém, který zase neodhalí případné cestující na zadních sedadlech," dodal. Při české vynalézavosti navíc nelze s určitostí vyloučit ani to, že by s sebou řidiči nevozili nafukovací figuríny, jen aby jejich auto vypadalo obsazeně.

Jezdíte málo? Půjčte si městské auto

Otevření vyhrazených pruhů pro auta s dvěma a více pasažéry celkově zapadá do Hudečkových plánů, jak proměnit dopravu v Praze. Magistrát v současné době zpracovává projekt takzvaného carsharingu, tedy jakési půjčovny aut. Jde o to, že by na různých místech města byla k dispozici auta, která by si mohli lidé za určitý obnos vypůjčit, dojet s nimi, kam potřebují, a pak je zase vrátit. Takový taxík, který si řídí sami cestující.

Systém je vymyšlen především pro lidi, kteří potřebují auto pouze občas, a stačilo by jim si ho jen na chvíli vypůjčit. Praha si od carsharingu slibuje snížení počtu aut ve městě. Podle posledních údajů je v Praze 953 tisíc aut, což je hodně i ve srovnání s obdobně velikými evropskými městy. Kupříkladu zhruba o sto tisíc obyvatel lidnatější Mnichov má aut o sto tisíc méně. A právě z něj si bere Praha příklad. V režimu carsharingu v Mnichově koluje zhruba 800 aut.

Autor: Josef KolinaFoto: archiv , Wikipedia, ČTK/Michal Doležal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ