Policejní statistiky
Studénka nebyla náhoda. Mrtvých na přejezdech přibývá
22.07.2015 19:01 Původní zpráva
Nehoda vlaku ve Studénce, kterou zapříčinil kamion na kolejích, odhalila skryté nebezpečí dopravního provozu. Řidiči automobilů na železničních přejezdech totiž čím dál tím více riskují. Loni se na nich dopustili 1760 přestupků, což je o 164 více než v předchozím roce. V souvislosti s tím roste i počet smrtelných úrazů, které řidiči a jejich spolujezdci na přejezdech utrpí.
Loni jich bylo 23, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky. V porovnání s předchozím rokem bylo úmrtí o více než sto procent, tedy o dvanáct, více. "Kdybychom přepočetli počet mrtvých na tisíc dopravních nehod, tak bychom se dostali k číslu 150," říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. "To je zhruba dvacetkrát vyšší číslo než u ostatních automobilových nehod," dodává.
Podle policejního mluvčího Jozefa Bocána je hlavní příčinou nehod na přejezdech především nerespektování dopravního značení a výstražného zařízení. "Dále je to nepřiměřená rychlost a nerespektování zákazu předjíždění," uvedl Bocán. Kvůli chybě zabezpečovacího řízení se pak stane pouze minimum nehod na přejezdech.
"Nehody na přejezdech jsou přitom nebezpečnější, protože vlaky jsou mnohokrát těžší než automobily. Navíc nemají žádnou deformační zónu, která by počítala s někým zranitelným," dodává Budský. Navíc strojvedoucí nemůže korigovat hrozící nebezpečí. Může jedině brzdit, ale kvůli vysoké hmotnosti a rychlosti mívají vlaky dlouho brzdnou dráhu. Devadesát osm procent nehod na přejezdech je tak způsobena řidiči.
Co dělat na přejezdu Pokud řidič s vozem uvázne na přejezdu mezi závorami, měl by se pokusit je projet. "Poslední třetina závor je totiž dělaná tak, aby se snadno ulomila," říká Budský. "Pokud motor z nějakých důvodů stávkuje, tak by řidiči měli zkusit zařadit jedničku a začít startovat. Vůz pak těch pár metrů většinou ujede," dodává Budský. Pokud se to nepodaří, je potřeba zavolat na tísňovou linku. Na zadní straně "kříže", tedy značení železničního přejezdu, je pak napsaný unikátní kód přejezdu. Provozovatel trati pak může zastavit okamžitě provoz. Když je ve voze více lidí, mohou se vydat na obě strany kolejí a pokusit se varovat strojvedoucího. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.