Student Agency si stěžuje na kraje u Evropské komise
27.05.2010 19:09 Aktualizováno 27.05. 21:42
Dopravní společnost Student Agency podala k Evropské komisi stížnost proti zadávání zakázek na železnici v Česku. Kraje uzavřely smlouvy na provoz regionálních spojů s Českými drahami bez výběrového řízení na deset i více let. Způsob, jakým kraje postupovaly, je podle firmy netransparentní a diskriminační.
I když konkurenční firmy nabídku podaly, kraje je neporovnaly a zadaly zakázku Českým drahám, přestože jejich nabídka byla dražší, uvedla Student Agency v tiskové zprávě.
PSALI JSME: Jančura chce smlouvy krajů s ČD, obrátí se na Brusel
Jančurova Student Agency vydělala loni sto milionů
Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) označil podání žaloby za "další, a ne příliš povedený, marketingový tah (majitele Student Agency) pana Jančury". Podle Haška útočí na regiony nepodloženě. Kraje se zachovaly odpovědně a smlouvy s Českými drahami jsou v souladu s evropským právem, míní šéf asociace. V tiskovém prohlášení také mimo jiné uvedl, že Jančura si "ze svého neúspěchu chce udělat na poslední chvílí předvolební téma".
O provoz regionálních vlaků usilovala dceřiná firma SA RegioJet. Loni chtěla podat nabídku čtyřem krajům, které se chystaly vypsat výběrové řízení. Tendr na tři tratě nakonec vypsal jen Plzeňský kraj, ale za čtyři dny jej zrušil a zakázku dal na deset let ČD. RegioJet údajně nabízel kraji roční úsporu 45 až 50 milionů korun oproti nabídce ČD. Na jihu Moravy se RegioJet ucházel o elektrické tratě, kde by byla podle firmy roční úspora 180 milionů korun. Kromě RegioJetu se o zakázky ucházeli i velcí evropští dopravci jako francouzská Veolia Transport nebo britská Arriva.
Evropská komise v současné době řeší dva podobné případy v Německu, oba jsou v závěrečných fázích, uvedla firma. Komise podle Jančury prozatím sdělila, že netransparentním a diskriminačním postupem byla s největší pravděpodobností poskytnuta podpora neslučitelná s trhem a bude požadovat nápravu. "Případy jsou velmi podobné, proto věříme v naše vítězství," řekl Jančura.
Firma ve stížnosti požaduje také prověření čerpání evropských dotací na nákup nových souprav na základě uzavřených smluv mezi kraji a ČD. Jedna z podmínek pro jejich čerpání požaduje, aby žadatel prokázal, že nabídl kraji nejlepší podmínky, což je možno ověřit pouze soutěží.
"Některé kraje si ale svoji chybu už dnes uvědomují a začínají uvažovat o výběrových řízeních. Do dnešního dne nás v této věci kontaktovaly již tři kraje," řekl Jančura.
Pokud podnět uspěje, musely by podle něj kraje vracet zhruba miliardu korun ročně z regionální podpory i dotace z evropských programů ROP, kde mají rezervovány čtyři miliardy korun na nové vozy.
Foto: Lucie Pařízková, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.