Dotace
Účetní EU: Chyby jsou skoro ve všech projektech Ředitelství vodních cest
12.05.2011 10:40 Původní zpráva
Dotace EU ve výši zhruba pěti miliard korun by podle unijních účetních šly na české dopravní projekty neoprávněně. Česká strana prý totiž v těchto projektech chybovala, ať už v účetnictví nebo třeba při neprůhledném zadávání zakázek. A nejhůře si mělo vést Ředitelství vodních cest, protože auditoři našli chyby skoro ve všech jeho projektech dotovaných z evropských zdrojů. Ministerstvo dopravy kvůli tomu dočasně stáhlo žádosti o další dotace ve výši 16 miliard.
"Předběžná zjištění Evropského účetního dvora jsou závažná," uvedl náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. "Odhalená pochybení se týkají především Ředitelství vodních cest a částečně také Ředitelství silnic a dálnic," doplnil. Sporných je osm staveb, například obchvat Nymburka nebo zdvihací most na Labi v Kolíně. V případě Ředitelství silnic a dálnic zpochybnili unijní účetní jen několik procent z dotovaných projektů, ale v případě Ředitelství vodních cest téměř sto procent. Celkové množství dotací na špatně vedené dopravní projekty činí něco přes pět miliard korun a z toho mělo jít na vodní cesty 2,6 miliardy.
"Máme o práci Ředitelství vodních cest závažné pochybnosti. Učinili jsme již některé personální změny a to nebudou poslední opatření," podotkl Hampl. Třeba právě zmíněný kolínský zdvihací most už na konci dubna připravil o místo šéfa Ředitelství vodních cest Miroslava Šefaru. Zjištění unijních účetních se budou zabývat také právníci ministerstva a je možné, že pak budou podána i trestní oznámení.
Ministerstvo však věří, že se podaří některé závěry Evropského účetního dvora vyvrátit. "V některých případech dvůr označil za chyby i věci, které byly provedeny na základě pokynů Evropské komise," zdůraznil vedoucí odboru fondů EU ministerstva dopravy Marek Pastucha. "Jde jen o předběžná zjištění účetního dvora a řadu z nich budeme rozporovat," dodal náměstek ministra Hampl.
I kdyby se však prokázalo, že opravdu došlo k chybám na všech osmi sporných dopravních stavbách, což se podle Hampla nestane, Česko by nemělo o zmíněných pět miliard korun přijít. "Ty dotace můžeme využít na jiné projekty," řekl, ačkoli připustil, že takových náhradních projektů mnoho nebude.
Resort ale pro jistotu dočasně stopl žádosti o další peníze z Evropské unie na dopravní stavby a stáhl již podané žádosti o dotace v celkové výši 16,3 miliardy korun. Podle Hampla jde jen o preventivní krok. Projekty prověří speciální komise ministerstva, aby ověřila, že se neobjeví další chyby. Podávání žádostí o evropské dotace by se mělo rozběhnout do několika týdnů či měsíců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.