Zpráva pro turisty
Výletní vlaky končí, jsou už moc drahé
22.04.2012 07:35 Původní zpráva
Malí železniční dopravci musejí škrtat své prázdninové výletní spoje. Často totiž vedou po jinak nepoužívaných tratích, kde se nově platí za kilometr osmkrát více než loni.
Dva historické motorové vagony brázdí krajinu Poohří každý prázdninový víkend. Ve vlaku se točí pivo a podává malé občerstvení. Zřejmě i proto nemá takzvaný Podřipský motoráček nouzi o pasažéry a Klub železničních cestovatelů, jenž ho provozuje, si jej nemůže vynachválit.
Před novou sezonou přesto uvažuje, že i takto úspěšný vlak o nějaké spoje seškrtá. Pčíčinou je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a její nový ceník za použití kolejí. Podle něj zaplatí dopravce na části trasy místo někdejších pěti korun za kilometr korun čtyřicet tři. Vysoká sazba se týká úseku z Libochovic do Račiněvse, kde kromě Podřipského motoráčku nejezdí žádný jiný vlak.
"Zvýšili jsme cenu na tratích, kde není objednávána pravidelná doprava, protože jsme na nich velice prodělávali. Kvůli několika projetím motoráčku jsme museli na trať vyslat servisní čety, které zkontrolovaly koleje, prosekaly zeleň a trať vůbec celkově připravili. Částka, kterou jsme poté dostali nazpět, byla oproti našim nákladům směšná. Podle nás je tedy zdražení zcela logické a spravedlivé," obhajuje krok SŽDC její mluvčí Pavel Halla.
Malí dopravci ale nový sazebník považují za vražedný. Jelikož nesouhlasí s postupným pustnutím vedlejších tratí, vedou své prázdninové vlaky právě tudy. Vysoká sazba se jich proto týká velmi často. "Znamená to pro nás daleko vyšší náklady, které se promítnou v omezování spojů a jejich škrtání. SŽDC dělá v našich očích všechno proto, aby malé dopravce vymýtila a zrušila tratě, na kterých nevládne čilý ruch," stěžuje si jednatel Klubu železničních cestovatelů Bohumil Augusta.
Za nemístnou považuje novou třiačtyřicetikorunovou sazbu i předseda Sdružení železničních společností Jiří Mužík. Podle něj platí správci za údržbu vedleších tratí vysoké částky jen kvůli tomu, že se o ně během roku nestarají. SŽDC na to namítá, že má na údržbu tratí dlouhodbě málo peněz, a proto dává logicky přednost klíčovým tahům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.