Na severomoravské dálnici D47 byly otevřeny dva nové úseky. Zprovozněním nových 30 kilometrů za 7,6 miliardy korun se Ostravsko napojilo na celostátní dálniční síť. Z Ostravy až do Prahy mohou jet řidiči po dálnici.
Dvanáctikilometrový úsek mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi bude zpoplatněný a průjezdný bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice. Na těchto čtyřech pruzích je zatím povolena rychlost jen 80km/h. Celý dálniční úsek bude otevřen v srpnu příštího roku; do té doby na něm řidiči nebudou dálniční známku potřebovat.
ČTĚTE TAKÉ: Ještě před otevřením úseku dálnice na ní havaroval Ind
České dálnice měří 1000 km: byl otevřen nový úsek
Na severní Moravě rychleji. Dálnice se prodlužuje
Cesta z Prahy do Ostravy-Mariánských hor se zkrátí ze současných čtyř hodin čtrnácti minut o zhruba 25 minut. Mezi oběma městy tedy bude možné se autem dostat za tři hodiny 48 minut.
Díky dvěma novým úsekům bude bývalá D47 sjízdná od Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji až po Bohumín na Karvinsku. Po dálnici tak je možné dojet z Ostravy, kolem níž vede už od prosince 2007, až do Prahy. Poslední chybějící část z Bohumína k česko-polské hranici se kvůli nedostatku peněz dostaví zřejmě s dvouletým zpožděním v roce 2012.
„Uleví se silnici na Frýdek-Místek, po které dosud musel jezdit tranzit do Ostravy. Nyní se tato doprava z části přesune na dálnici D1, která Ostravu a Bohumín napojuje přímo," řekl generální ředitel silnic a dálnic Alfred Brunclík. Dálnice má také mezinárodní význam, propojí Polsko a Rakousko.
Kromě dvou dálničních úseků Ředitelství silnic a dálnic ČR otevřelo také osmikilometrový obchvat Hladkých Životic postavený za 785 milionů korun, který ulehčí obci i zastavěné části města Fulnek. Zároveň bude zprovozněna část takzvaného severního spoje v Ostravě za 966 milionů korun, která napojí centrum města na dálnici vedoucí kolem Ostravy od prosince 2007.
Peníze na dokončení dvou dálničních úseků získala vláda v době hospodářské krize vydáním dluhopisů s výnosem 19,8 miliardy korun. Za celou severomoravskou část dálnice D1, která bude dlouhá 80 kilometrů, stát zaplatí téměř 60 miliard korun. ŘSD zatím proinvestovalo kolem 47 miliard Kč. Na bývalé D47 byly od prosince 2007 postupně zprovozněny úseky z Ostravy do Bohumína, z Bílovce do Ostravy a z Lipníku nad Bečvou do Bělotína (Olomoucký kraj).
O stavbě D47 se začalo konkrétně mluvit v roce 1963, o budoucí podobě dálnice jednali politici od počátku 90. let. Základní kámen stavby položil tehdejší premiér Miloš Zeman poprvé v roce 1998, podruhé o čtyři roky později. V té době měla dálnici stavět izraelská firma Housing and Construction za více než 100 miliard korun. Kolem stavby a jejího financování byla řada nejasností. V roce 2003 vláda Vladimíra Špidly dohodu s Izraelci zrušila. D47 pak začalo ze státních prostředků stavět ŘSD o rok později.
Foto: archiv Mediacopu, Ředitelství silnic a dálnic, Skanska