Silniční autodopravci chystají protesty kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta, které jim slíbila odstupující vláda Mirka Topolánka loni v září.
Ve čtvrtek se má sejít krizový štáb autodopravců, který rozhodne o konkrétní formě protestu. Sdělil to mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.
Premiér dopravcům množstevní slevy slíbil jako jeden z nástrojů na řešení krize v silniční dopravě. Dopravci však od něj na konci března obdrželi dopis, ve kterém údajně oznámil, že svůj slib nehodlá splnit.
Odcházející ministr dopravy Petr Bendl naopak považuje krok dopravců za nerozumné gesto, které neodpovídá současné ekonomické situaci státu. "Snažím se najít přijatelné řešení. Proto jsem se postavil proti pátečnímu zákazu jízd kamionů. Stanovisko Česmadu tak neodpovídá vstřícným krokům ministerstva," nechal se slyšet Bendl.
Bude na konci dubna stát doprava?
Podle generálního tajemníka Česmadu Felixe jsou ve hře různé formy protestu - od demonstrace po blokování komunikací. Případný protest by měl proběhnout zřejmě ještě v dubnu nebo na začátku května před definitivním koncem současné vlády. Jedním z možných termínů je 29. nebo 30. duben, kdy se má konat neformální setkání ministrů dopravy EU v Litoměřicích.
ČTĚTE TAKÉ: Na mýtném se vybralo méně, ale doprava se vzpamatovává
Mýtné pro malé náklaďáky se oddálí. Asi na rok 2011
"Snažili jsme se této situaci všemožně vyhnout a několikrát kontaktovali ministerstvo dopravy, aby naplnilo slib daný premiérem, jehož poslední dopis je ale plivnutím do tváře všem dopravcům a poslední kapkou poháru naší trpělivosti," dodal Špryňar.
Zavedení množstevních slev na mýto je podle zástupců Česmadu jedním z mála opatření, kterým stát může pomoci tuzemským dopravcům v době současné ekonomické krize. Dopravci delší dobu upozorňují, že stát dlouhodobě neřeší jejich problémy, jako je malá účinnost státního odborného dozoru, ignorace závažných nedostatků v systému elektronického mýta nebo stálá hrozba zavedení pátečních zákazů jízd kamionů.
Foto: Jan Schejbal