Zelený Mirovský: Auto do každé rodiny

Domácí
20. 2. 2018 04:59
Ondřej Mirovský, místostarosta Prahy 7.
Ondřej Mirovský, místostarosta Prahy 7.

Auta potřebují senioři i mladé rodiny, musejí si však uvědomit, že čím blíž centru, tím cennější prostor auto zabírá, a je proto dražší parkování, říká Ondřej Mirovský (SZ), místostarosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města. Řešením je rozšíření carsharingu a tyto služby zahrnout například do ročního kuponu na MHD.

Zelení mají pověst strany, která chce zakázat auta a zdražila v Praze lidem byty. Máte nízké preference, jak chcete oslovit voliče, když je v Praze víc aut než ve Vídni?

To je trochu nezasloužená pověst, že jsme proti autům. Například v Praze 7 přibylo v tomto volebním období rekordní množství parkovacích míst, i když jsem místostarosta za zelené. Nejsme rozhodně proti autům, auta chceme s čistým pohonem a s ohledem na možnosti měst, ve kterých se nemusí všude jezdit jen autem.

Takže revoluce, zelení jako strana automobilistů?

Za mě klidně může platit heslo "auto do každé rodiny" - ale to neznamená, že každá rodina musí nutně auto vlastnit, jde o to, rozšířit služby jako je carsharing nebo taxi. Když potřebujete nebo chcete jet autem, můžete, ale nemusí to být nutně vaše vlastní, a nemusíte tak zaclánět zbytečně na ulici, když auto nepotřebujete. Pravdou je, že auta mnohých majitelů po většinu své životnosti jen stojí v ulicích. Aut by mohlo být ve městech klidně trochu mít, zato ale více využívaných. I proto bych rád, aby majitelé ročních kuponů na MHD měli nějaký počet jízd autem v rámci carsharingu gratis.

Ondřej Mirovský, místostarosta Prahy 7.Takže Dopravní podnik nakoupí auta a bude provozovat carsharing?

To není nutné, stačí, když nakoupí kapacity u firem, které už sdílená auta nabízejí a dokážou to nyní efektivněji než město.

To je pořád dost aut v ulicích...

Ano, ale auta jsou prostě faktem moderní společnosti a musíme hledat prostor pro jejich efektivnější využívání. Nejde lidem auta zakázat, realita je taková, že senioři mají chatu a jezdí na ni autem a někde ho musejí zaparkovat, stejně auto potřebují například mladé rodiny a není cílem jim a priori znepříjemňovat život. Pražané i návštěvníci si však musí uvědomit, že jezdit nebo parkovat ve veřejném prostoru má svou cenu a čím blíže centru, tím je vyšší. Musí si zvyknout, že zaparkovat v Praze 1 bude dražší než v Kobylisích. Současně je nutné dodat, že současný systém pražského parkování je díky zónám placeného stání v centrálních částech finančně velmi výhodný pro rezidenty, parkování za tři koruny na den je hodně levné.

Co třeba povolit Uber?

Uber v Praze těží ze špatné pověsti taxikářů a fakt se nedivím jeho popularitě. Na druhou stranu je zřejmé, že jsou za hranou zákona a musíme s tím něco dělat, a že Uber a nově také Taxify musí dodržovat české zákony. Z pozice magistrátu probíhají kontroly dodržování pravidel a auta Uber a Taxify neplní nic a magistrát jim auta občas zabaví. No a hned druhý den řidič dostane od Uberu sto tisíc, zaplatí kauci a může jezdit dál. I tak vypadá drsný byznys. Nicméně sdílená ekonomika je určitě správný směr, který se ale musí včas ukočírovat vhodnou legislativou. I proto je to ukázkový příklad selhání vlády. Kolegové z ANO měli ideální možnost na úrovni primátorky a ministra dopravy z jednoho hnutí tuto věc dávno vyřešit. Realitou je to, že potřebná novela silničního zákona je naplánována snad až na začátek roku 2019... to by člověk fakt brečel.

Doprava je obecně velkým tématem a bude i podzimních komunálních volbách, tématem je dostavba městského a Pražského okruhu, zeleným se vyčítá, že stavby blokují. Mají se dostavět?

Zelení mají v 65členném zastupitelstvu čtyři zastupitele, tak mocní fakt nejsme. Hlavní odpovědnost mají vítězné hnutí ANO a primátorka Adriana Krnáčová a ČSSD a její radní pro dopravu Petr Dolínek, kteří toho za čtyři roky moc smysluplného neudělali. Blanka II je kontroverzní, drahá a stavět se bude dlouhé roky, kdy Pražanům bude stavba spíš ztěžovat život a do budoucna rozhodně nezlepší život lidem například v Libni.

Takže zdržujete...

Ne! Navrhujeme DUAL, tedy levnější alternativu k dokončení městského okruhu, zjednodušeně jde o úpravu stávajících tras, zkapacitnění Průmyslové a Kbelské ulice a vybudování dvou mimoúrovňových křižovatek, které by se stihlo za volební období a pomohlo by to na východě metropole dopravě hodně pomoci. Paní primátorka s panem náměstkem klidně na podzim mohli stříhat pásku, ty dvě křižovatky jsme měli dokonce v programovém prohlášení, ale není bohužel nic.

Teď pan Dolínek prosadil zákaz vjezdu kamionů do Prahy, aby stát donutil urychlit stavbu Pražského okruhu z Běchovic do Čestlic, nebo to chápu špatně? Tady zelení do projektu vidle neházeli?

Takzvaná 511 je dohodnutá a měla by se postavit. Osobně jsem rád, že jsme prosadili například ozelenění velkých křižovatek. Když už mají nové části okruhu stát, tak aspoň co nejvíce zelené. Vtipné je, že to takzvané házení vidlí není ani tak závislé na nějaké ideologii, ale spíš na geografii. Takže jestli právě někdo nejvíce řeší trasování pražského okruhu, tak jsou spíše místní starostové, kteří často vyhrávají s jednoduchým programem být proti. A je pak na magistrátu najít kompromis mezi zájmem města s 1,3 miliony obyvatel a zájmy menších obcí, kde volí starostu třeba 2000 obyvatel.

Máte sice jen čtyři zastupitele, ale jste součástí vládnoucí koalice v hlavním městě, takže máte i zodpovědnost. Praha 7, kde jste místostarosta, zablokovala rekonstrukci Libeňského mostu, takže je teď zavřený, poté, co vedení města vyděsila zřícená lávka v Troji. Kolik mostů ještě musí spadnout, aby se začaly opravovat?

Libeňský most je srdeční záležitost nejenom mou, ale také našeho starosty (Jana Čižinského, KDU-ČSL, pozn. red.). Zásadní chyba je zde v dlouhodobé nečinnosti. Priority byly dříve spíš hodně stavět a stříhat pásky, a ne opravovat. Oprava Libeňského mostu mohla být už dávno hotová, ale peníze se prioritně dávaly do tunelu Blanka. Aktuální analýza navíc ukázala, že most podle původního projektu přestavět nejde, protože by ho neunesly pilíře. Proto jsou nyní na stole dvě varianty, rekonstrukce nebo most zbourat a postavit nový. Obě jsou cenově v zásadě srovnatelné. Zásadní je ideový spor mezi Prahou 7 a 8, kdy starosta osmičky Petrus z ČSSD sní o širokém mostu, který má na straně Prahy 8 navazovat na nesmyslné a drahé tunely. To je prostě úlet, který nyní zdržuje rychlou opravu mostu. Za nejlepší variantu nyní považuji opravu dle doporučení Kloknerova ústavu, je nutné rychle s mostem něco dělat. A nejen s ním, v mizerném stavu jsou i další pražské mosty.

Autor: David JarešFoto: , ČTK/Krumphanzl Michal, ČTK/Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ