Dopravní odbory znovu uvažují o stávce. Zopakovaly by tak akci, která loni v červnu ochromila dopravu v celé zemi. On-line deníku TÝDEN.CZ to v souvislosti se sobotní demonstrací platformy Stop vládě řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. "Jako součást Českomoravské konfederace odborových svazů tu akci podporujeme, nicméně si myslíme, že demonstrace na tuto vládu nestačí," konstatoval.
Na webu platformy Stop vládě jste zveřejnili poměrně ostré protivládní prohlášení. Znamená to, že jste připraveni rozšířit po demonstraci 17. listopadu formu protestů i na jiné formy?
My chceme postupovat tak, jak jsme říkali dávno předtím, razantnějšími kroky proti tomu, co předvádí tato vláda. Nevážeme naše akce k 17. listopadu. Samozřejmě jako součást Českomoravské konfederace odborových svazů tu akci podporujeme, nicméně si myslíme, že demonstrace na tuto vládu nestačí.
Jako jsou například ty razantnější kroky?
Zákonné razantnější kroky jsou u nás dané - demonstrace nebo stávka. Že stávka v dopravě je uskutečnitelná, to už jsme ukázali, ale byla jenom jednodenní. Nevylučujeme jakoukoliv protestní akci, protože to, co se děje, považujeme za naprosto neúnosné, za výsměch normálním, řadovým občanům.
Když jsem se ptal na jaře, tak jste stávku podmiňovali tím, že by se k ní musely připojit i další odborové svazy.
Na tom názoru se nic moc nezměnilo. Ale já si myslím, že i některé nerozhodnuté nebo špatně rozhodnuté lídry budou k zásadnímu vystoupení tlačit sami členové. Je možné, že se tak stane až po Novém roce, až lidé pocítí dopady těch legislativních změn, které teď byly schválené. Neděláme si žádné iluze o tom, že bude nějakým způsobem zásadně významná podpora takových odvětví, kde ta stávka není vidět. Podstatné je, aby to byly odbory působící v infrastruktuře, ať už dopravní, nebo jiné.
A probíhají v současnosti nějaká jednání mezi vámi a dalšími svazy?
Nezahlcujeme média našimi výstupy, ale ta jednání probíhají neustále. To prohlášení našeho předsednictva reaguje na to, že jsme se - jak to takzvaná vládní koalice válcuje - nesmířili s tím, co dva roky odmítáme. Jsme připraveni se znovu brát za zájmy našich členů a ostatních zaměstnanců, kteří především mají takzvané reformy zaplatit.
Já vás nechci tlačit do nějakých zásadních vyjádření, ale je tedy stávka reálná a na kolik procent?
Je stejně reálná, jako že tato vláda dobrovolně neopustí svoje koryta. To vláda chtít nebude, takže stávka je velice pravděpodobná. Jaká bude, v jakém rozsahu, kdo se do ní zapojí a jakou formou, to je věc další.
Proč by lidé podle vás měli do těch protestů jít?
Protože to, co se děje, je naprosto nehorázné. Jestliže ministr Kalousek odpustil na výběru daní 42 miliard a teď se bavíme o tom, že musíme všichni na DPH zaplatit 20 miliard, jestliže druhý důchodový pilíř znamená vyvedení peněz z průběžného důchodového systému do soukromých fondů a je to naprosto nevýhodné pro lidi, kteří si vydělávají méně než čtyřicet tisíc, jestliže se bavíme o církevních restitucích v současné době, kdy musíme všichni šetřit a uskrovňovat se, jestliže v době, kdy se má šetřit, je tady nevídaná míra korupce politiků a úředníků, tak přece s tím se normální řadový občan, který chodí do práce a obrací každou korunu, nemůže smířit. Kalousek je makroekonomický diletant, protože tato vláda nenabízí vůbec žádná prorůstová opatření, žádné investice. V tom máme společný názor i se zaměstnavateli. To jsou tak pádné argumenty, že opravdu nemá smysl jít do podrobností. Tato vláda neumí vládnout, jenom se chce držet svých koryt.