Smlouva o pronájmu vily: řád zpochybnil Haslerův podpis
07.08.2009 11:45 Původní zpráva Aktualizováno 07.08. 15:55
Smlouva, která měla zavřít ústa všem pochybovačům, přidělává vedení ODS další vrásky. Nejprve se ukázalo, že zřejmě vznikla otrockým překladem z češtiny a obsahuje závažné nedostatky. A nyní členové řádu svatého Lazara zpochybňují pravost podpisu Markuse M. Haslera, dřívějšího sympatizanta jejich hnutí, který na kontraktu figuruje jako zástupce pronajímatele.
"V celé záležitosti se mi nezdá podpis pana Haslera na smlouvě. Bohužel ale nemám k dispozici žádný jiný dokument ke srovnání rukopisů," shrnuje své pochyby bailli, tedy zástupce velkopřevora tuzemského Řádu svatého Lazara Ondřej Vanke.
On-line deníku TÝDEN.CZ se následně podařilo získat kopii podpisu lichtenštejnského podnikatele, kterou archivuje švýcarské sídlo dobročinné organizace.
"Signatura pochází z roku 2005. Zda jde o dva totožné podpisy, ale raději nechám na vaší interpretaci," napsal hlavní kancléř Řádu svatého Lazara Philippe Piccapietra.
Už při zběžném porovnání lze mezi podpisy nalézt několik odlišností. Zatímco starší autogram ponechává mezi křestním jménem a příjmením zřetelnou mezeru, v novější verzi je podpis více nahuštěný. Nesedí ani provázání jednotlivých písmen.
"Nejsem četník ani grafolog, mohu si podpisy pouze položit vedle sebe a porovnávat. Když to dělám, tak z toho mám smíšené pocity," přiznává Vanke.
ČTĚTE TAKÉ: Vilu pronajal byznysmen pochybné pověsti
Kancléř řádu: K Haslerovi se neznáme |
Kancléř Řádu svatého Lazara Philippe Piccapietra přiznává, že ví o podezřelých aktivitách lichtenštejnského podnikatele Markuse Haslera. "Už s ním nemáme nic společného," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Proč pan Hasler z řádu vystoupil?
Co si pod tím pojmem máme představit?
Jak jste to tedy řešili?
Jaký je tedy aktuální vztah řádu k panu Haslerovi? |
Hasler se snažil dostat do řad nevládní organizace, která spojuje vlivné osobnosti v boji proti světové chudobě a utrpení, už před pěti roky.
Jenže pak se provalilo jeho podezřelé podnikání a z řádu byl vyloučen.
"Aktivity pana Haslera a jeho společníků se neslučovaly s naší filozofií," volí diplomatický tón Piccapietra.
Myslí zejména podezření týkající se Haslerova lichtenštejnského společníka Mario Staggla.
Ten se loni v USA nedostavil k soudu, kde měl vysvětlit svou roli ve finančním tunelu v hodnotě 200 milionů dolarů.
"Jeho nečistý styl podnikání byl jedním z důvodů, proč jsme ho požádali, aby řád opustil," přiznává kancléř.
Znalec: Není to průkazné
Jasné slovo nedokáží říci ani odborníci na písemné falzifikáty. "Bylo by potřeba mít k dispozici vícero podpisů, ne pouze dva. Navíc se takové zkoumání musí odehrávat nad originály, ne kopiemi," odmítá vyvodit jasný závěr Miloslav Musil, soudní specialista v oboru písmoznalectví.
Musil dále uvádí, že v padělání podpisů se v současné době děje už mnohem sofistikovanějšími způsoby. "Podpis se naskenuje a přenese na smlouvu, která se pak nechá schválit od notáře. Je to téměř neodhalitelné," popisuje znalec.
Připouští však, že dva zkoumané podpisy nemohou být pouze naskenovanými klony. "Nelze ale vyloučit, že je to kopie z jiného, ať už dřívějšího či pozdějšího vzoru podpisu," uzavírá Musil.
Foto: archiv TÝDEN.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.