Stát by měl omezit podporu podnikům na výzkum na úroveň obvyklou ve vyspělých zemích. Vyřešil by tak hrozbu neudržitelnosti nových vědeckých center, které v posledních letech vznikly v Česku z evropských peněz a u nichž jsou dohady kolem dalšího financování. Na sněmu Akademie věd ČR to řekl její předseda. Ušetřené miliardy by podle něj pomohly i stabilizovat kvalitní výzkumné organizace. Podle šéfa největší české výzkumné instituce je také otázkou, zda plánované státní výdaje na příští tři roky odpovídají jejich budoucím nárokům.
"Má-li být plně využit potenciál nových výzkumných center, nesmíme připustit destabilizaci stávajících výzkumných organizací," řekl Drahoš. Zcela v rozporu se situací ve vyspělých zemích se podle něj v Česku masivně přesouvají veřejné zdroje, které by měly jít na výzkum a vývoj, do podnikatelského sektoru.
"V roce 2013 bylo 12 procent výdajů na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru pokryto veřejnými zdroji. To je v Evropě po Maďarsku a Rumunsku nejvyšší podíl. Veřejné financování unijního podnikatelského sektoru přitom dosahuje v průměru šesti procent," uvedl Drahoš. Podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se o tom bude diskutovat i na ministerstvu průmyslu, protože se to týká i jeho operačních programů.
Drahoš poukázal i na trvající nízký podíl soukromých zdrojů na financování vědy ve veřejných výzkumných institucích a vysokých školách. Podniky sice investovaly v roce 2013 do tuzemského výzkumu a vývoje 29,3 miliardy korun, ale jen na 700 milionů připadlo na spolufinancování výzkumu a vývoje vysokoškolského nebo vládního sektoru.
Bělobrádkův úřad navrhuje pro příští rok uvolnit na vědu ze státní pokladny 29,1 miliardy korun, tedy o více než dvě miliardy víc než letos, a na rok 2018 až 29,9 miliardy korun. Akademie si má polepšit příští rok o 300 milionů korun.
Projednávání analýzy o financování téměř 50 výzkumných center, které jsou nyní placeny z evropských zdrojů, vláda ve středu odložila. Podle dokumentu nehrozí jejich zavírání, stát bude přispívat více než miliardou korun ročně na provoz, až začnou všechna plně fungovat.
Sněm akademie schválil i zprávu o loňském hospodaření. Instituce hospodařila s 13,46 miliardami korun, z toho 4,45 miliardy pocházelo ze státního rozpočtu. Podle Drahoše nicméně její rozpočet několik let stagnuje. Podle Bělobrádka je ale snahou vlády, aby posílení rozpočtu umožnilo akademii aspoň další rozvoj.