Drobil slibuje <span>čtyři miliardy</span> pro ostravské ovzduší
Domácí
29. 7. 2010 14:06Nový ministr Drobil podnikl v úřadě první kroky.
Ministr chce také společně se zástupci Ostravy jednat se společnostmi, které ovzduší v kraji ovlivňují nejvíce. Drobil se shodl s primátorovým náměstkem pro životní prostředí Daliborem Madejem na pravidelném kontaktu nejméně jednou měsíčně. Problematika velkých znečišťovatelů ovzduší v regionu, z něhož Drobil pochází, bude také součástí jeho ministerské koncepce. Podle něj musí skončit období, kdy ministr životního prostředí do regionu přijel, otočil se na nádraží a po jeho odjezdu nic nezůstalo.
ČTĚTE TAKÉ: Drobil chce zrušit dotace na elektřinu ze slunce
Bízková se vrací do řad ODS, na ministerstvu zůstane
"Budeme společně kontrolovat plnění opatření, která ministerstvo pro zlepšení stavu ovzduší navrhuje," dodal Drobil. Také Ostrava ministerstvu navrhuje možná řešení v novém materiálu. Náklady na jejich uskutečnění činí zhruba 28 miliard korun. Týkají se všech tří zdrojů znečišťování ovzduší - velkých podniků, dopravy i lokálních topenišť. "Materiál město představí veřejnosti až v následujících dnech," dodal Madej.
Ministr na ostravském magistrátu jednal také o žalobě, kterou město letos podalo na vládu i ministerstvo životního prostředí právě kvůli špatnému ovzduší. Oznámil, že na primátorova náměstka nevyvíjel žádný tlak, aby Ostrava svou žalobu stáhla. "Nicméně na základě dohody o pravidelných jednáních chci věřit, že pokud Ostrava uvidí, že se přešlo od slov k činům, tak zváží možnost smírného narovnání vztahů s ministerstvem," řekl Drobil. Podle Madeje je možné do budoucna uvažovat o pozastavení či stažení žaloby, pokud resort začne dělat konkrétní kroky.
PSALI JSME: Nový šéf životního prostředí: Průmysl není sprosté slovo
Jeden z největších znečišťovatelů v regionu ArcelorMittal Ostrava už prý se zástupci ministerstva spolupracoval. "Pravidelně informujeme jak představitele města Ostravy, tak kraje i přilehlých obcí o vývoji ve společnosti a o našich plánech, včetně informací o průběhu ekologických projektů," řekl ředitel huti Augustine Kochuparampil. Letos firma zahájila výstavbu odprášení zařízení na úpravu rudy. Miliardová investice má být dle plánu dokončena v roce 2011. Přinese snížení emisí prachových částic o zhruba 75 procent, tvrdí firma. Významně se tak podle ní sníží podíl vlivu společnosti na životní prostředí zejména v ostravské části Radvanice a Bartovice, kde je situace na severu Moravy vůbec nejhorší.
Foto: ČTK, Jan Schejbal
Autor: ČTK