Drahé značky
Espézetky zlevnily. Stále jsou ale dvakrát předražené
20.09.2013 18:45 Původní zpráva
V Česku se v tichosti změnila podoba automobilových registračních značek. Na plechových cedulkách ubyly dva ochranné znaky, které zabraňovaly jednoduchému padělání. Stalo se tak prý kvůli tomu, aby se výroba espézetek zlevnila. Podle výrobců je ale stále dvojnásobně předražená.
Ze značek zmizela vlnovka a drobné vodoznaky CZ, které byly viditelné pod úhlem třiceti stupňů. Podle ministerstva dopravy značku zbytečně prodražovaly a jelikož se espézetky prakticky nepadělají, není je ani potřeba tak důkladně chránit. To vše má svou logiku.
Co už je méně pochopitelné je nová cena značky. Ministerstvo totiž tvrdí, že ji nyní v průměru kupuje za 116 korun za kus. "Ano to je aktuální cena značky bez těchto ochranných prvků," potvrdil TV Barrandov mluvčí úřadu Martin Novák. Podle konkurentů monopolního výrobce brněnské firmy HICON je to ale cena značně předražená.
"Cena takovéto značky musí být pod šedesát korun. Zabezpečovací prvky tam nejsou prakticky žádné kromě leaserem vypálených písmen CZ. To ale stojí pár haléřů. V současné době je tak podle nás cena značky dvojnásobně předražená," řekl TV Barrandov Zbyněk Pařízek z firmy BAMAZ. Za pravdu mu v podstatě dává i ceník jednoho z největších evropských výrobců registračních značek. Značka s nynějšími českými parametry je tu nabízena za 1,89 euro, tedy po přepočtu 49 korun českých (při odběru nad deset tisíc kusů).
Jsou drahé, protože jsou kvalitní. Tvrdí ministerstvo
Ministerstvo ale současnou cenu hájí. "My jsme si vědomi, že jsou značky pořídit i levněji a potřebujeme mít zajištěnou naprostou kvalitu. Navíc cenu chceme do budoucna ještě snížit," tvrdí Novák. Naráží tak na připravovaný otevřený tendr na nového dodavatele registračních značek. "Výběrové řízení na nového dodavatele registračních značek právě dokončujeme. Předpokládáme, že na přelomu září a října materiál předložíme k posouzení na vládu," dodal Novák.
Ani nová soutěž ale nějaké výrazné zlevnění značek neslibuje. Stačí se podívat na předběžná fakta. Ministerstvo dopravy pustilo informaci, že objem čtyřleté zakázky bude 5 750 000 značek. Předpokládaný výnos pro dodavatele by mohl činit až 900 milionů korun. Při jednotlivých kupeckých počtech tak dojdeme k sumě 156 korun za značku. "Ta suma devět set milionů je ale nadnesená. Počítáme s tím, že výsledná cena bude daleko nižší," brání se ministerstvo.
Na soutěž se čeká dvanáct let
Jaká bude cena se opravdu uvidí až po souboji dodavatelů. Šanci uspět v lukrativní soutěži má zhruba pět subjektů. Espézetkový kšeft je natolik lákavý, že je skutečně možné, že právě snižování ceny "až na krev" bude největší zbraní vůči konkurentům.
Úspěch bude už to, jestli se tendr vůbec uskuteční. Na otevřenou soutěž se totiž v espézetkovém byznysu čeká dlouhých dvanáct let. A firma HICON ovládá trh se značkami už neskutečných dvacet let. Není divu, silnou pozici si vždy uměla vylobbovat. Například v roce 2001 si dokázala do smlouvy prosadit podmínku, že ji stát nemůže vypovědět smlouvu, dokud nevyrobí 12 milionů značek. Tato hranice padla před dvěma lety a od té doby konkurenti HICONu bombardují ministerstvo dopravy s žádostmi o vypsání tendru.
Zmíněná firma BAMAZ kvůli otálení na ministerstvo dopravy dokonce letos na jaře podala trestní oznámení. To ale vyšumělo do ztracena.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.