Eurovolby se rušit nebudou, rozhodl Ústavní soud

Domácí
19. 6. 2019 10:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani mezinárodnímu nebo unijnímu právu. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost voliče, který v době voleb pobýval na stáži v Bruselu. Žádal zneplatnit volbu 21 nových českých europoslanců. 

Zatímco ve sněmovních či prezidentských volbách mohou Češi žijící v zahraničí volit na ambasádách, v eurovolbách taková možnost není. Lze volit buď v Česku, anebo po splnění lokálních podmínek odevzdat hlas v jiném členském státu EU, ovšem pro tamější kandidáty.

NSS na základě voličovy stížnosti uznal, že zákon jednoduchou volbu ze zahraniční neumožňuje, případná změna je však spíše otázkou pro zákonodárce. Z ústavního pořádku, mezinárodního ani unijního práva nelze podle NSS vyvodit povinnost státu zajistit možnost hlasování ve volbách do europarlamentu ze zahraničí. Takovou možnost nemají ani Irové, Malťané a Slováci.

"Jakkoliv NSS souhlasí s navrhovatelem, že se jedná o určité omezení způsobu výkonu aktivního volebního práva, jehož odstranění by bylo po vzoru úprav v jiných členských státech unie vhodné, nejde o zásah do samotné podstaty volebního práva v intenzitě protiústavnosti," stojí v rozhodnutí NSS.

NSS obdržel po volbách do europarlamentu 17 stížností, o jednu víc než před pěti lety. K rozhodnutí zbývají ještě tři. V úterý senát odmítl či zamítl celkem sedm stížností, hlavně kvůli formálním nedostatkům a neurčitosti. Volička z Kladna neuspěla s tvrzením, že volby ovlivnila média kontrolovaná "globální totalitní stínovou vládou". Volička z Plzně zase tvrdila, že kandidátka Ano - vytrollíme europarlament znevážila důstojnost voleb.

Muž ze Žďáru nad Sázavou uvedl, že dal preferenční hlas kandidátce lidovců Markétě Filipové. Komise jej nezapočítala. Chtěl proto přepočítat hlasy v okrsku. Soudci návrh zamítli. "NSS totiž kontrolním výpočtem zjistil, že i pokud by započetl hlasy všech oprávněných voličů v daném okrsku ve prospěch KDU-ČSL a žádné hlasy ostatním politickým uskupením, na celkovém výsledku by se změna téměř neprojevila," stojí v rozhodnutí.

Neuspěli ani představitelé Moravské a Slezské pirátské strany. Domáhali se vyslovení neplatnosti zvolení všech českých europoslanců kvůli tomu, že vnitro jejich stranu pro nesplnění formálních podmínek kandidatury předem vyřadilo z voleb. NSS uvedl, že nyní již registrační proces nelze zpochybnit.

"Proti vadám registračního procesu se lze bránit návrhem k soudu bezprostředně po skončení registračního procesu u ministerstva vnitra. To ostatně Moravská a Slezská pirátská strana učinila, avšak jejímu návrhu NSS již v dubnu nevyhověl a jeho rozhodnutí později potvrdil i Ústavní soud," uvedl soudce Petr Mikeš.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Capri23auto

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ